To není silnice, to je slalom mezi dírami! Lidé by se však přece jen měli dočkat opravy hlavní cesty mezi Žatcem a Rakovníkem

Žatecko, Rakovnicko – Středočeský kraj konečně chystá rekonstrukci neuvěřitelně rozbité silnice v oblasti Svojetína a Kněževsi, hlavní spojnice mezi Žatcem a Rakovníkem, která je už roky v katastrofálním stavu. Nejkritičtější úsek přitom měří jen devět kilometrů. Na území Ústeckého kraje je tato hlavní silnice opravená a rozdíl v kvalitě povrchu je při přejezdu hranice krajů okamžitě viditelný i citelný. Oprava by měla začít na jaře 2022 a stát bude 175 milionů korun.

Urychlili jsme přípravu, píše náměstek

Informoval o tom Ivo Trešl, senátor za okresy Louny a Rakovník, s odvoláním na sdělení náměstka hejtmanky Středočeského kraje Martina Kupky. „Silnici jsem viděl na vlastní oči. Urychlili jsme přípravu kompletní rekonstrukce, která je opravdu nezbytná. Jedná se o silnici z Kněževsi ke křižovatce s hlavním tahem Praha – Karlovy Vary a dále pak od této hlavní silnice přes Svojetín až k hranicím s Ústeckým krajem ve směru na Žatec.  Celková délka je 9,608 kilometru, odhadované náklady cca 175 milionů korun. Prověřujeme možnosti financování s pomocí dotací a míříme k tomu, aby kompletní rekonstrukce mohla začít příští rok na jaře,“ napsal senátorovi náměstek hejtmanky.

Lidé jezdí denně do práce mezi oběma městy, další i do Prahy

Senátor začal zjišťovat věci kolem silnice 227 (Žatec – Rakovník) poté, co se na něj obrátilo několik občanů s podněty k opravě. „Je to tak, přišlo mi několik dotazů od obyvatel jak Žatecka, tak i Rakovnicka, směřujících k této silnici. Je to hlavní cesta spojující Žatec a Rakovník, lidé po ní jezdí v obou směrech ve velkém počtu při cestách do práce. Mnozí ji také využívají i k napojení na dálnici D6 při cestě do Prahy,“ potvrdil Ivo Trešl, který se i sám jel také podívat na stav cesty ve Svojetíně a okolí.

Neznám horší silnici v ČR!

Lidé potvrzují špatný stav silnice, a přitom i její důležitost, i v debatách na sociálních sítích. „Jezdím tudy k rodičům, je to pro nás nejkratší cesta, ale neznám horší silnici v ČR!“ napsala Helena Populová. „Vždycky, když jedu k našim do Žatce, mám o zážitek postaráno. To není silnice, to je tankodrom a slalom mezi dírami! V životě jsem nic horšího neviděla,“ přidala se také Jana Vašíčková z Prahy.  „Za 22 let každodenního dojíždění po téhle silnici jsem už slyšel hodně termínů opravy. Já uvěřím teprve tehdy, až se skutečně začne,“ uvedl Martin Jankovec rovněž z Prahy, pracující jako záchranář.

Práce začnou až nejdříve za rok

Lidé to ale musí vydržet ještě nejméně rok. „Nejkratší možný časový výhled“ pro zahájení je podle Martina Kupky totiž až příští jaro, tedy rok 2022. Potřebná dokumentace a povolení jsou podle něj už vyřízeny, ale teď bude několik měsíců trvat výběrové řízení na stavební firmu a pokusy získat příspěvky na financování z některého z dotačních programů.

ČTĚTE TAKÉ: U Žatce se chystá velká výměna železničního mostu přes Ohři za 155 milionů korun. Práce začnou v srpnu

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl

(na snímcích: současný stav silnice Žatec – Rakovník v okolí Svojetína. Foto: Ivo Trešl)