Kluziště v Podbořanech bude i letos, rozhodlo město. Při provozu ale bude nutné hlídat náklady na spotřebu energií při chlazení

Podbořany – Bude letos při nadcházející zimě v Podbořanech opět v provozu kluziště? Otázka visela ve vzduchu přibližně od počátku podzimu, město váhalo, zda ho vůbec „rozjet“ kvůli stále rostoucím nákladům za elektřinu a další energie. V září radní přijali usnesení, z nějž to vypadalo, že kluziště spíš nebude, minulý týden přidali další ve smyslu, že město „prověří finanční možnosti“, a tento týden rada města rozhodla, že milovníkům bruslení a hokeje, zejména dětem, přece jen udělá radost: kluziště v Podbořanech bude otevřeno, město se však při jeho provozu bude snažit o „úspory“ a o co nejhospodárnější provoz.

Stavět se začne na začátku prosince, bruslit se bude kolem 15. 12.

„Po několikatýdenním zvažování různých možností i jednání s odbornou firmou, která se věnuje montážím a provozu kluzišť, jsme nakonec rozhodli, že kluziště uvedeme do provozu i letos. Bude opět v areálu koupaliště. Stavět se začne kolem 5. prosince a přibližně kolem 15. prosince bude otevřeno pro návštěvníky. Chceme umožnit, aby si ho mohly užít například děti, až budou mít volno při vánočních prázdninách, budou si moci zajít zasportovat. Bruslit mohou samozřejmě i dospělí zájemci,“ uvedl na dotaz naší redakce Radek Reindl, starosta Podbořan.

Když se hodně oteplí, provoz bude ukončen, aby nerostly náklady

Vzhledem k vysokým cenám elektřiny, které během tohoto roku vyskočily o desítky procent pro naprosto všechny odběratele, se město bude snažit o co nejúspornější provoz kluziště. „Pokud by přišlo hodně velké oteplení, anebo by jarní počasí začalo hodně brzy, třeba už ke konci února, provoz kluziště bychom ukončili dříve. Při teplejším počasí by se totiž muselo hodně nákladně chladit,“ vysvětlil starosta. Přesný „konec sezóny“ se tedy nyní nedá určit, ale konec provozu se předpokládá někdy v průběhu února.

Šetřit se bude i při svícení vánoční výzdoby

Rada města posuzovala i několik nabídek od firem na montáž a pronájem kluziště a nakonec vybrala firmu, se kterou už spolupracovala v minulosti – Energo Choceň. Její nabídka byla podle starosty cenově nejvýhodnější. Město se bude podle něj snažit „ušetřit“ i na jiných aspektech, souvisejících se zimou, zábavou a svícením. „Například při svátcích v prosinci využijeme v centru města vánoční výzdobu, která bude jen z LED svítidel, což spotřebuje méně energie,“ vysvětlil starosta.

Kluziště ve městě rozjede svou třetí sezonu

Kluziště v Podbořanech letos v prosinci odstartuje svou třetí sezonu. Poprvé ho město uvedlo do provozu v roce 2020, podruhé pak loni. V předchozích letech muselo kluziště dodržovat nařízení a různá bezpečnostní omezení kvůli tehdejší epidemii Covid-19, takže vždy na pár dní nebo týdnů muselo přerušit provoz stejně jako jiná sportoviště v ČR. Letos snad tato situace již nehrozí, ale vyloučeno nic není. Vstup na kluziště je bezplatný.

(na snímku nahoře: bruslaři v Podbořanech před dvěma roky při první sezoně kluziště. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Lidé v Podbořanech budou moci letos bruslit na úplně novém kluzišti. Dodá ho firma z Chocně

ČTĚTE TAKÉ: Konec sezony. Bruslaři na kluzišti v Podbořanech si tuhle zimu už nezajezdí, epidemie narušila plány

ČTĚTE TAKÉ: Nejteplejší Nový rok u nás v dějinách měření a Žatec druhé nejteplejší místo ČR. Dvě kluziště musela na týden zavřít, z ledu byla voda