Nejteplejší Nový rok u nás v dějinách měření a Žatec druhé nejteplejší místo ČR. Dvě kluziště musela na týden zavřít, z ledu byla voda

Žatec, Podbořany – Přelom starého a nového roku byl z hlediska počasí tak neobvykle teplý, že obě venkovní kluziště, provozovaná městy v našem regionu – v Podbořanech i Žatci, musela na několik dní přerušit provoz. Mezi mantinely nebyl led, ale obrovské kaluže vody, bruslit by se za takových podmínek skoro nedalo. Žatec byl na Nový rok podle měření meteorologů druhým nejteplejším místem v celé republice. V současnosti už se počasí i teploty vrátily do lednového normálu a obě ledové plochy jsou od tohoto týdne znovu k dispozici pro návštěvníky.

Po městě se chodilo v tričku

Technická správa města Žatce uzavřela kluziště, umístěné na náměstí před radnicí, v pátek 31. prosince. Už tehdy teploty ve městě stoupaly k patnácti stupňům. Na kluzišti stála voda a někteří lidé chodili po městě v tričku. Kluziště znovu obnovilo provoz ve středu 5. ledna. Podobné to bylo i v Podbořanech, kde je mobilní kluziště přes zimu postavené na travnaté ploše v areálu městského koupaliště. I tam byly na ledu kaluže vody a správci rozhodli o jeho uzavření, a to už ve čtvrtek 30. prosince. Podbořanské kluziště obnovilo provoz právě dnes, ve čtvrtek 6. ledna. „Od čtvrtka mohou lidé chodit zase bruslit, led je připravený,“ informoval Petr Ulke, provozovatel podbořanského kluziště a v létě i koupaliště.

Týdenní uzavírka nevadí, loni byly problémy mnohem horší – kvůli covidu

I přes zhruba týdenní „výpadek“ způsobený rozmary počasí je to se situací kolem možnosti návštěvy kluzišť letos mnohem lepší, než jak tomu bylo touto dobou v minulé sezóně. Tehdy platila přísná pravidla kvůli epidemii Covid-19. Všechna vnitřní sportoviště byla pro veřejnost řadu měsíců zcela uzavřena a venkovní plochy musely dohlédnout na to, aby na ně mohl vstupovat jen velmi omezený počet návštěvníků. Pro kluziště v Žatci i Podbořanech platil maximální limit nejprve padesát, potom šest a nakonec jen dva bruslaři, kteří mohli být v jednom okamžiku společně na ledě. Kluziště v Podbořanech kvůli těmto podmínkám nakonec zcela ukončilo provoz ještě v závěru roku 2020, kluziště Žatec ve spolupráci s městem zavedlo rezervační systém, kde se zájemci hlásili přes internet, blokovali si termíny a vždy po hodinách se střídali. V tomto režimu dokázalo město Žatec udržet provoz kluziště celý zbytek loňské sezóny, ale návštěvníků se na něj dostalo proti letošku jen minimum, protože lidé mohli chodit na led jen po dvou.

V Žatci bylo 15 stupňů, v Drážďanech dokonce skoro 17

Žatec a celý Ústecký kraj patřily v uplynulých dnech mezi nejteplejší místa republiky. „Žatec byl na Nový rok podle měření meteorologů druhým nejteplejším místem v ČR. Ve městě bylo naměřeno rovných 15 stupňů nad nulou. Ještě tepleji bylo v Kopistech u Mostu – tam naměřili 15,7 stupně,“ shrnul web meteopress.cz. O kus dál, v německých Drážďanech, bylo týž den dokonce 16,8 stupně. „V Ústeckém kraji bylo na Nový rok tepleji než třeba v Řecku na Krétě. Celkově to byl v naší zemi nejteplejší Nový rok od začátku měření v pražském Klementinu, což je více než dvě stě let,“ připomínají meteorologové. Poslední „nejteplejší rekord“ vážící se k Novému roku na území ČR se vztahoval k datu 1. 1. 1936 – tehdy bylo naměřeno 14,5 stupně ve Valašském Meziříčí. „Tento rekord byl letos překonán o více než jeden stupeň. Údaj z Kopist u Mostu bude teď nějakou dobu figurovat ve statistikách jako zatím absolutně nejvyšší novoroční teplota zaznamenaná na území ČR,“ připomněl další zajímavost web meteorologů.

Teď už je zase normální leden, sněží, je zima a děti mohou bruslit

V současnosti už je „svět zase v pořádku“, protože například zrovna na Žatecku i Podbořansku dnes ráno (6.1.) sněžilo a teploty spadly na „běžný lednový standard“ v rozmezí přibližně nula až tři stupně.

(na snímku nahoře: kaluže vody ležící na ledové ploše na podbořanském kluzišti při silvestrovském oteplení. Foto Petr Ulke)

ČTĚTE TAKÉ: Zájemci o bruslení v Žatci se dočkali, kluziště otevře v neděli a zahájí už svou osmou sezonu

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech startuje kluziště ke druhé sezoně. Bruslaři mohou přijít už na konci listopadu

ČTĚTE TAKÉ: Kluci a holky se naučili bruslit, na oplátku dostali medaile. Zimní stadion v Lounech jede naplno už od srpna