Krásný zámek a v jeho komnatách stovky motorek. Na nádvoří lounské pivo. Výletníci vyrazili do Zschopau

Louny, Zschopau – Starodávná krásně opravená a barevná náměstíčka jako z filmových pohádek, mohutný zámek s vysokými věžemi tyčícími se na skalách nad údolím řeky, a když do zámku vejdete na prohlídku, kupodivu v něm nenajdete ani obrazy šlechticů, ani lovecké trofeje nebo rytířská brnění, nýbrž stovky nablýskaných motocyklů. To vše a mnoho dalších zajímavostí nabízí návštěvníkům městečko Zschopau, ležící jen asi 50 kilometrů od českých hranic.

Zschopau a Louny loni oslavily 50 let přátelství a spolupráce

Město Zschopau je zároveň spojené četnými kontakty i s městem Louny. Obě sídla vystupují jako partnerská města a jejich spolupráce trvá už přes padesát let. Začala již v dobách ČSSR a NDR; tyto státy sice již dávno neexistují, ale spolupráce a partnerství, a také přátelství mezi mnoha lidmi z obou sídel, často spojenými s radnicemi, kulturou nebo turistickým ruchem, trvá dodnes. Kulaté půlstoletí od vzniku spolupráce si města Louny i Zschopau připomínala v roce 2022.

Lounské pivo u stánků na nádvoří zámku

A i letos přátelství pokračuje: na zámku Wildeck v Zschopau i v centru městečka probíhaly nyní o posledním srpnovém víkendu třídenní tradiční Zámecké a střelecké slavnosti. Mezi návštěvníky u stánků s občerstvením a na lavičkách pro diváky pod pódiem bylo i mnoho turistů z ČR. Z Loun se do Saska vydal autobus s asi padesátkou výletníků, zájezd pomohlo zorganizovat lounské turistické a informační centrum, zkráceně “íčko“. To mělo i přímo v Zschopau u zámku svůj vlastní stánek se suvenýry a propagačními předměty a na slavnostech dokonce bylo možné ochutnat i tradiční lounské pivo, alespoň podle reklamních tabulí, na které už doma v ČR rozhodně jen tak nenarazíte. U druhého stánku hned vedle lounského bylo k dispozici i pivo z Rakovníka – Bakalář.

Kdo přijede na motorce, parkuje na zámku zdarma

Zschopau má od roku 2021 právo používat „titul“ Motorradstadt před jménem, česky bychom to překládali asi jako Zschopau – město motorek. Fenomén motocyklů, jejich výroby, vývoje, průmyslu i sportovních závodů, je totiž spjatý s městem a regionem dlouhé desítky let. A motorky a jejich připomínky jsou v tomto městečku skoro všude. Na hlavním historickém náměstí stojí jedna asi pětimetrová motorka, vyrobená z kovu, na niž si každý zájemce z řad turistů nebo fanoušků motosportu může vylézt a pořídit si „selfíčko“. Stovky motocyklů, historických, současných, závodních i třeba policejních, jsou také k vidění v prostorách zámku, z jehož velké části se postupně stalo Muzeum motorek. U zámku je placené parkoviště pro stání aut, ale pozor: pokud přijedete na motorce, máte okamžitě právo zaparkovat svůj stroj bezplatně přímo na nádvoří. I to je způsob „města motorek“ a jeho muzea v zámku, jak vyjádřit poděkování, obdiv a sounáležitost celé komunitě motorkářů.

Cesta mezi Louny a Zschopau trvá hodinu a pár minut

Města Louny a Zschopau dělí od sebe asi 90 kilometrů, cesta autem nebo autobusem trvá zhruba něco přes hodinu. Lidé z našeho regionu tam jezdí na výlet, město nabízí opravdu hodně zajímavých pamětihodností i zážitků. „Já osobně jezdím pravidelně do Zschopau v různých rolích už více než čtyřicet let. Znám to tady velice dobře, ale pokaždé narazím i na něco nového, zajímavého, neobvyklého,“ uvedla Vilma Svobodová, která se starala jako vedoucí o výletníky cestující v sobotu autobusem z Loun. Na konci při návratu zpět jí všichni zatleskali.

(na snímcích: zámek v Zschopau, slavnosti na jeho nádvoří se stopami z Loun a dole v jeho „komnatách“ motorky, kam se podíváš. Foto Libor Želinský /7/ a Světlana Želinská /2/. )