Voda v kašně na opraveném náměstí už stříká. Čekalo se na ni dva roky

Žatec – Na Husitském náměstí v Žatci začala tento týden konečně stříkat voda nad novou kašnou z trysek uvnitř neobvyklého tvaru v podobě husitského kalichu. Kašna byla jedním z hlavních symbolů nově opraveného Husitského náměstí, plochy v prostoru u železného mostu a dřívější známé restaurace Zlatá labuť, dnes už nefunkční. Oprava náměstí ovšem skončila již před dvěma roky, ale nová kašna celou tu dobu až doteď byla rovněž „nefunkční“ – voda v nádrži nebyla a z trysek v kalichu žádná netekla.

Kašna, lavičky, osvětlení, dlažba…

Oprava Husitského náměstí proběhla v roce 2021 a skončila na podzim, město za práce a nové vybavení plochy náměstí tehdy zaplatilo zhruba devět milionů korun. Dominantou náměstí je už zmíněná nová kašna čtvercového tvaru s kalichem nahoře, vytvořená z pískovce. Samotný kalich je z bronzu. Na náměstí jako nový mobiliář přibyly také četné lavičky, odpadkové koše a další prvky. Součástí opravy bylo i nové vydláždění a osvětlení.

Zapojení kašny trvalo dva roky, problém se točil kolem elektřiny

A proč se na vodu v kašně čekalo skoro dva roky? Problémem byl způsob připojení elektrické energie, což potvrdil na dotaz naší redakce Marek Pataky z odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec již loni v červenci. Tehdy ještě tvrdil, že problém se vyřeší a voda začne stříkat ještě do konce loňského léta, ale to se nestalo. Starosta města Radim Laibl následně loni na podzim vysvětlil, že dodavatel elektřiny nechtěl na místě zřídit pro město nové odběrné místo. Nakonec se všechny tyto problémy a dohadování podařilo vyřešit až nyní, nedlouho před koncem nynější letní sezóny. Voda v kašně od tohoto týdne už stříká a v horkých dnech i příjemně osvěžuje okolní prostředí na náměstí.

Kašna s vodou bude v provozu vždy od jara do podzimu

Jak se lidem zatím nová kašna, už „fungující“, líbí? Ohlasy jsou pochvalné, ale jiné i trochu kritické. „Pěkná, hezčí než na hlavním náměstí,“ napsala na sociální síť například Lenka Anna Hudecová ze Žatce. Kritické názory se týkají nejvíc zřejmě hlučnosti, spojené se stříkáním vody. „Je to slušnej kravál,“ míní Pavel Borovička. Podle plánů města bude voda v kašně a vodotrysk v provozu vždy jen v době turistické sezony zhruba od dubna či května do října a pro zbylou část roku se kašna „zazimuje“.

ČTĚTE TAKÉ: Náměstí je opravené už skoro rok, ale voda v kašně pořád nestříká. Ještě během léta ji spustíme, slibuje město

ČTĚTE TAKÉ: Zahradník, průvodce i milovník koček: Jaroslav Plesl natáčel ve Stekníku Skryté skvosty

(na snímcích: kašna na Husitském náměstí, nyní již ve „stříkajícím“ stavu. Foto Libor Želinský