Modré batole, štíhlý nástupce rekordmana, zářící smrček u zámku – to jsou neobvyklé vánoční stromy na Lounsku

Postoloprty, Ročov, Jimlín – Tahle jedlička má jenom asi metr dvacet. Na svém místě je teprve pár týdnů, je to ještě skoro „batole“, ale už teď má důležitý úkol: dlouhé příští roky by měla sloužit jako vánoční strom v centru Ročova, tedy i poté, co vyroste a zmohutní. Svého poslání se stromek ostatně zhostil už hned letos, jen pár dní po vysazení. A vypadá velmi neobvykle: nejenže je zatím ještě malý vzrůstem, ale zároveň krásně modře září a zejména na bohaté bílé sněhové nadílce v posledních dnech dokázal díky barevnému kontrastu vytvořit kouzelnou a zajímavou atmosféru.

Nový vánoční strom roste v předzámčí

Další docela neobvyklý vánoční strom roste v Postoloprtech v předzámčí. Je velmi štíhlý a je už dospělý, takže je i mnohem větší než ročovský „kolega“. Obyvatelům města po nazdobení před svátky dělá radost už třetí sezonu. Zajímavý je i tím, že od roku 2021 slouží jako „nástupce“ vánočního stromu stojícího v blízkosti knihovny, který byl dříve dokonce zapsán v České knize rekordů, již pravidelně dává dohromady agentura Dobrý den Pelhřimov. V minulosti několik let to byl nejvyšší živě rostoucí vánoční strom ze všech měst v České republice.

Původního rekordmana poškodila vichřice

Co se pak stalo s „rekordmanem“, proč se nezdobí dál? Poškodila ho silná vichřice. Strom sice přežil, ale silný vichr v říjnu 2021 zpřerážel mnoho jeho větví a jeho stav narušil tak, že zbylé větve již by nedokázaly unést vánoční výzdobu. „Proto jsme v roce 2021 ve spolupráci s vedením města museli narychlo hledat nový vhodný vánoční strom, který by dokázal po ozdobení vytvořit sváteční atmosféru v centru Postoloprt. Nakonec jsme vytipovali nový, který sice nestojí úplně na náměstí, ale je jen o pár desítek metrů dál v předzámčí,“ vysvětlila Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty.

Původní strom už bude mít odpočinek od Vánoc

Původní strom „rekordman“ už zůstane na odpočinku a bude si užívat zaslouženého „důchodu“, aby se zotavil. „Strom na náměstí je pro ozdobení vánočními světly a dekoracemi už nepoužitelný, což konstatoval i odborný posudek dendrologů. Odborníci popsali některá možná doporučení pro zlepšení jeho stavu, ale už nepočítáme s tím, že bychom na tento smrk ještě někdy v budoucnosti dávali vánoční výzdobu,“ upřesnila na dotaz naší redakce Iveta Petřivalská.

V okolí Postoloprt chlapi rozsvítili osm stromů

Zdobení nově vybraného vánočního stromu, který je rovněž živě rostoucí a k vytvoření sváteční atmosféry v Postoloprtech slouží už třetí rok, trvalo letos pracovníkům Služeb města přibližně dva dny. „Pracují na tom tři muži, letos mohli poprvé využít i naši nově pořízenou vlastní zdvižnou autoplošinu, dříve jsme si ji museli půjčovat. Kromě Postoloprt naši chlapi zajišťují vánoční výzdobu, nasvícení památek a rozsvícení stromů i v okolních spádových osadách. Celkem tak nasvítili na vesnicích osm stromů, šest kaplí, mnoho ozdob na lampách veřejného osvětlení. S přípravou a drobnými opravami je plno práce už během listopadu,“ popsala Iveta Petřivalská.

Na Novém Hradě slavnosti skončily a zámek je zavřený, ale pěkný stromek svítí dál

Další zajímavý a neobvyklý vánoční strom se objevil také v Jimlíně, a to první prosincový víkend při slavnostech na Novém Hradě. Nebyl příliš vysoký, krásně zářil na sněhu a byl obklopen poetickými postavami z Betléma. Slavnosti na zámku už ovšem skončily, Nový Hrad je teď pro veřejnost uzavřen, ale tento stromek přesto i tak svítí a dělá radost lidem dál.  „Vánoční stromek stále stojí na nádvoří zámku a necháme ho tam svítit až do konce svátků. Nádvoří je sice zavřené, ale stromek je vidět boční branou, takže lidé, kteří se vydají na procházku kolem zámku, nebo se zastaví v sousedním psím útulku, mohou svítící smrček na nádvoří vidět a přispívá k atmosféře adventu a svátků,“ uvedl na dotaz naší redakce Josef Kabát, kastelán Nového Hradu v Jimlíně.

ČTĚTE TAKÉ: Mladší a štíhlejší nástupce v Postoloprtech už svítí. Je to první rozzářený vánoční strom ve městech okresu Louny

ČTĚTE TAKÉ: Strom rekordman se krášlí až dvacet hodin. V Postoloprtech a okolí teď září 25 tisíc ozdobných světel

ČTĚTE TAKÉ: Pozor na náměstích, vánoční stromy občas padají. Své zkušenosti mají Žatec, Kryry i Vroutek. Případů v ČR je celá řada

(na snímcích shora dolů: vánoční stromy a stromky v Ročově, Postoloprtech a Jimlíně. Foto Petr Pokorný, Richard Petřivalský a Josef Kabát)