Šest dílů světa s batohem a Karélie. Cestovatelé připravili poutavé přednášky pro zájemce v Žatci i Podbořanech

Žatec, Podbořany – Kdo má rád zeměpis a cestování a rád i o těchto tématech čte, poslouchá vyprávění nebo si prohlíží fotografie, toho by mohly potěšit zajímavé přednášky, přichystané na nejbližší dny v Podbořanech i Žatci. V žatecké Sladovně bude tento čtvrtek cestovatel Marek Kovář vyprávět a promítat obrázky ze svých zážitků v povídání nazvaném S batohem na šesti dílech světa. V podbořanském muzeu o týden později se setká s návštěvníky Libor Drahoňovský, který popíše zájemcům své putování po Karélii, oblasti na severu Evropy na pomezí Ruska a Finska.

Ztracená města, Ďáblův chřtán…

„Již během střední školy jsem začal intenzivně a hlavně levně cestovat. Za deset let studentského života se mi nashromáždila spousta zážitků z nádherných míst ve více než 80 zemích světa. Na přednášce se všemi zájemci rád znovu společně navštívím rozmanitá místa v Africe, Asii, Evropě, Severní a Jižní Americe, Austrálii a Oceánii. Například plovoucí vesnice v Kambodži, ztracená města Mayů v Americe, buddhistický festival na Srí Lance, Ďáblův chřtán v Argentině, úchvatná zákoutí Pyrenejí a mnoho dalších,“ popsal náplň setkání Marek Kovář, který vystudoval VŠE a také ČVUT v Praze. Přednáška v žatecké Galerii Sladovna začíná ve čtvrtek 14. října od 18 hodin.

Tisíce jezer i lidových pěvců

Další cestovatel Libor Drahoňovský se ve své přednášce bude věnovat krajině na severu Evropy, název setkání zní Karélie – země tisíců jezer a lidových pěvců. „Přednáška bude pojednávat o autonomní republice Karélii, zapomenuté severoevropské končině uchvacující nejen spoustou jezer, žulovými skalisky, lesy a bažinami, ale také kláštery, dřevěnými domky i malebnými kaplemi a kostely,“ popsali pořadatelé z Muzea Volyňských Čechů v Podbořanech. Setkání spojené rovněž s promítáním začne v muzeu ve čtvrtek 21. října, stejně jako v Žatci to bude od 18 hodin. „Nejprve jsem začal na kole poznávat krásy rodného kraje, později jsem takto procestoval celou naši republiku, Rakousko, Bavorsko i část Polska. V roce 1999 jsem se vydal autostopem do Ruska a Pobaltí. Tyto země mne velmi zaujaly,“ vysvětluje na svých stránkách Libor Drahoňovský, kterého zážitky z cizích zemí a setkávání s tamními obyvateli uchvátily natolik, že pod jejich vlivem i vystudoval obor etnologie na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

(ilustrační foto nahoře: krajina v Karélii. Foto: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Turisté by měli letos vyznačit novou trasu mezi Žatcem a zámkem Stekník