Sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci

Žatec, Lišany – Na Žatecku i v dalších pěstitelských oblastech se naplno rozjela sklizeň chmele. Pěstitelům tradičně pomáhají brigádníci. Přijíždějí z různých míst z ČR i ze zahraničí. V Lišanech u Postoloprt poctivě přikládali ruku k dílu například Josef Stejskal z Klášterce nad Ohří, Žaneta Sakáčová z Chomutova nebo David Chorvat, který přijel z Ukrajiny (všichni tři jsou na hlavním snímku).

„Jezdíme sem často, jsme tu už asi třetí rok po sobě. Je tu dobrá parta lidí, člověk si přivydělá, ráda sem přijedu pomoci,“ řekla Žaneta Sakáčová, která rovnala štoky na valníku. „Také jezdím rád, člověk potká i staré kamarády, i po práci je zábava. Ubytování máme přímo v Lišanech, sklizeň trvá asi dva týdny,“ uvedl Josef Stejskal, který s Davidem Chorvatem strhával chmelové štoky z drátů na chmelnicích. „Já jsem z ukrajinského města Berehovo, na brigádě tady v Čechách se mi líbí. Pracujeme tu v partě devíti lidí,“ dodal David.

Cizinci tradičně patří k velkým pomocníkům při sklizni chmele. V nedalekém Stekníku u Žatce, který je jen malý kousek od Lišan, pracují kromě lidí z Ukrajiny také Slováci a Rumuni. Pěstitelé pro některé museli zajistit i otestování na koronavirus v souvislosti s bezpečnostními opatřeními státu, což pro chmelaře znamená určité zvýšení nákladů na realizaci sklizně.

Úroda chmele by letos měla přesáhnout šest tisíc tun, což je dlouhodobý průměr. Chmel v ČR se pěstuje na 5000 hektarech plochy, nejvíce chmelnic je v okolí Žatce, Loun a Rakovníka.