Město uvažuje o prodeji dvou historických domů na náměstí a u divadla. Zastupitelé záměr zatím neschválili

Louny – Město Louny uvažuje o možnosti prodeje dvou menších historických domů, pro něž nemá určené využití. Jeden je na Mírovém náměstí a druhý v ulici Na Valích v sousedství Vrchlického divadla. O možnosti oba domy prodat dokonce už i hlasovali zastupitelé na dubnové schůzi, zatím však tento záměr neschválili.

Ke schválení domu na náměstí chyběly čtyři hlasy

Těsnější byl poměr v případě nemovitosti na Mírovém náměstí, jde o dům čp. 125. Pro jeho zařazení do nabídky k prodeji z majetku města se vyslovilo jedenáct zastupitelů. Ke schválení záměru prodat dům tedy chyběly jen čtyři hlasy. V Lounech je celkem 29 členů zastupitelstva, a aby jakýkoli návrh byl schválen, musí se pro něj vyslovit nejméně patnáct zastupitelů, nadpoloviční většina.

V případě druhého domu, nemovitosti čp. 325 v ulici Na Valích, hlasovalo pro zařazení do prodeje jenom osm členů zastupitelstva. Oba návrhy na prodej domů tedy zastupitelstvo prozatím odmítlo.

Starosta hlasoval pro prodej

Myšlenku prodat oba domy podporoval například zastupitel Jan Kerner, dřívější starosta Loun. Při hlasování prodej podpořil i nynější starosta Pavel Janda. „Soukromí vlastníci budou o tyto domy pečovat lépe než město. Město Louny už také dříve schválilo rozpočet, v němž se počítá s příjmy za prodej těchto domů,“ sdělil Jan Kerner, který je i předsedou finančního výboru města.

Převážil názor domy zatím neprodávat

Proti záměru prodat se vyslovil třeba Radovan Šabata, zastupitel a v minulosti rovněž dřívější starosta Loun. „Tyto domy teď není potřeba prodávat, městský rozpočet má v současnosti dost náhradních příjmů z jiných zdrojů,“ uvedl. Nakonec u většiny zastupitelů převážil názor, že domy by měly zatím zůstat v majetku města. „Město by mělo spíše přemýšlet, jak tento významný majetek zvelebit a co nejlépe využít. U těchto dobře situovaných nemovitostí vize o prodeji není správná,“ uvedl zastupitel Michal Pehr, který pracuje jako historik.

ČTĚTE TAKÉ: Sto parkovacích míst navíc, nová hřiště pro děti, plocha pro pejskaře. Sídliště čeká velká proměna

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: V Libočanech se chystá velká výměna železničního mostu přes Ohři za 155 milionů korun. Práce začnou v srpnu

(na snímcích: dům v ulici Na Valích a dům na Mírovém náměstí, o jejichž možném prodeji jednali zastupitelé. Foto: Google Maps)