Očkovací centrum v Lounech aplikovalo lidem už přes 3300 dávek. Telefonní linky zřízené městem pomohly 1500 seniorům s registrací. Všichni chtěli do Loun

Louny – Několik tisíc lidí už dostalo dávku vakcíny proti Covid – 19 v očkovacím centru pro veřejnost v Lounech, které přitom podle původních plánů ve městě ani nemělo být zřízeno. Očkovací centrum zahájilo provoz pro veřejnost 8. března a za necelé dva měsíce činnosti aplikovalo zájemcům více než 3300 vakcín. Očkování probíhá ve dvou dávkách, někteří klienti v Lounech dostali už obě dávky, jiní zatím jen jednu a na druhou ještě čekají.

K neděli to bylo 3303 vakcín

Informoval o tom starosta Loun Pavel Janda. „Poslední přesné údaje mám z neděle 25. dubna a podle nich očkovací centrum v areálu Nemocnice AGEL Louny aplikovalo k tomuto dni lidem 3303 vakcín,“ upřesnil starosta.

Čekání po registraci trvá přibližně měsíc

Očkovací centrum v současnosti každý den aplikuje lidem kolem 150 – 200 dávek vakcíny, doplnil další informace Michal Ovšonka z lounské radnice. „Na přidělení termínu k očkování v současnosti čeká kolem 950 lidí, kteří jsou u centra už zaregistrováni jako žadatelé o očkování. Termíny a postupy jsou závislé i na tempu dodávek vakcín. Obvykle se čeká přibližně měsíc,“ sdělil Michal Ovšonka, který v tomto duchu odpovídal na dotaz jednoho z občanů k tématu očkování.

Původní plán ze začátku roku s Louny nepočítal

Původní seznam očkovacích míst pro veřejnost, vytvořený narychlo na začátku letošního roku ve složité atmosféře stále sílící epidemie Covid-19 v ČR, s vytvořením centra v Lounech nepočítal. Podle tehdejších plánů mělo být v okrese Louny jen jedno centrum pro veřejnost, a to v Žatci. Lidé z Loun by tak museli k očkování cestovat do jiných měst v okolí. Představitelé města a kraje pak ale zahájili jednání a podařilo se prosadit vytvoření centra v Lounech. Podobně postupovalo i vedení města Podbořan a i tam už je od dubna v provozu třetí očkovací centrum v našem okrese.

Pracovníci infocentra, knihovny a divadla pomohli s registrací 1500 seniorům z Loun a okolí

Seniorům z Loun a okolí, kteří by mohli mít problémy s technicky náročnou registrací pomocí internetu a ověřovacích kódů zasílaných přes SMS, pomáhají s tímto procesem i pracovníci městských organizací: knihovny, infocentra a divadla. „Všem patří velké poděkování. Trpělivě pomáhali lidem ve věku nad 70 let s registrací k očkování. Vyřídili už přes pět tisíc telefonátů a podle našich záznamů pomohli více než 1500 seniorům z Loun a okolních obcí, aby mohli dostat očkovací dávky,“ vypočetl na dotaz naší redakce starosta. Všichni tito senioři se podle něj zaregistrovali přímo na očkovací místo do Loun. Tři telefonní linky v uvedených organizacích určené pro pomoc seniorům zavedlo město Louny už v lednu.

Očkování v celé ČR by tento týden mělo výrazně zrychlit

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergra by tento týden měl postup očkování v celé ČR výrazně zrychlit. „Přijdou totiž dodávky velkého počtu vakcín, a díky tomu budeme schopni překonat hranici sto tisíc dávek, aplikovaných lidem v celé ČR za jeden den,“ uvedl v pondělí 26. dubna ministr. Od začátku očkování letos v lednu už dostalo obě předepsané dávky v celé ČR téměř 950 tisíc lidí, skoro desetina populace. K očkování se mohli registrovat zatím senioři nad 70 let, dále učitelé, zdravotníci a lidé pracující v sociálních službách a dalších profesích s možností vyššího rizika nákazy. Od pátku 23. dubna se mohou registrovat k očkování i lidé ve věkové kategorii nad 60 let.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

ČTĚTE TAKÉ: Tři linky pro pomoc seniorům s očkováním v Lounech: za první dva dny je využily dvě desítky lidí

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí