Svatováclavská koruna, žezlo, královské jablko. Na Novém Hradě zbývá už jen pár dní k návštěvě skvělé výstavy

Jimlín – Už jen poslední necelé dva týdny, do neděle 11. října, mají čas zájemci, kteří chtějí navštívit výstavu České korunovační klenoty na dosah. Ta je od července k dispozici na zámku Nový Hrad v Jimlíně. Původně měla skončit už na počátku září, ale zájem lidí o Svatováclavskou korunu a další klenoty byl tak velký, že vedení zámku i autor výstavy dali souhlas k tomu, že expozice může být prodloužena až do 11. října.

„Zájem lidí byl veliký hned od prvních dnů výstavy na začátku července a nepolevoval prakticky celé letní prázdniny. Proto jsme začali uvažovat o možném prodloužení výstavy a nakonec ho i schválili. Výstava je přístupná vždy od úterý do neděle, platí pro ni stejná návštěvní doba jako pro celý zámek,“ uvedl Josef Kabát, ředitel zámku Nový Hrad. Návštěvníci najdou klenoty (na snímku – zdroj foto: putovnivystavy.cz) v přízemí severního křídla na třetím zámeckém nádvoří. Prohlížet si je mohou i sami, na výstavu tedy mohou přicházet volně a bez průvodce.

Repliky vytvořil šperkař Jiří Urban

Vystavené klenoty nejsou pravé, ale jde o repliky, pro laika skoro nerozeznatelné od originálu. Vytvořil je český šperkař Jiří Urban. Pravé korunovační klenoty mají nevyčíslitelnou hodnotu a jsou uloženy v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Jednou z nejvýznamnějších součástí je Svatováclavská koruna, která odkazuje na význam zavražděného knížete sv. Václava, jehož památku připomíná státní svátek právě dnes.

Václav korunu nenosil, na jeho počest ji nechal vyrobit Karel IV.

Svatováclavskou korunu ve sbírce uvedených klenotů přitom skutečný Václav nenosil. Nechal ji však vyrobit neméně významný a slavný panovník – Karel IV. Mezi klenoty dál patří žezlo, královské jablko, korunovační plášť a další středověké předměty.

Výstava na Novém Hradě je přístupná od úterý do pátku vždy od 10 do 16 hodin (otevřeno je i v pondělí 28. září, kdy je zmiňovaný státní svátek). Součástí jsou i informační panely a zábavné prvky pro děti, například zmenšené koruny pro hlavičky malých králů.