Zajímavosti k volbám: kandidáti do Senátu mají statisticky větší šanci projít než kandidáti do kraje

Louny, Žatec, Podbořany – Po delší době je tady opět volební týden. V pátek a v sobotu budou lidé v okrese Louny rozhodovat o tom, koho chtějí mít v zastupitelstvu Ústeckého kraje, a také o tom, kdo má jejich zájmy zastupovat v Senátu, horní komoře Parlamentu ČR. Naposledy se v našem regionu volilo v květnu 2019 – tehdy šlo o Evropský parlament. Krajské zastupitele vybírali lidé před čtyřmi roky a senátora před šesti lety.

V okrese Louny může přijít odevzdat svůj hlas přibližně 69 500 zaregistrovaných voličů. Senátního kandidáta však teoreticky může celkově vybírat až 117 500 voličů, protože pro volby do Senátu tvoří společný volební obvod dva okresy – Louny a Rakovník. O zastupitelích Ústeckého kraje může rozhodovat ještě mnohem více voličů – teoreticky až přibližně 657 tisíc. Tolik obyvatel celého Ústeckého kraje je aktuálně zaregistrováno jako lidé s volebním právem.

Hlasovat chodí obvykle jen asi třetina lidí

Ve skutečnosti ovšem chodí k volbám lidí mnohem méně. V posledních cyklech se ustálila volební účast při krajských volbách jako přibližně třetinová. V roce 2016 hlasovalo v celém kraji 189 tisíc lidí, účast byla jen 29 %. U senátních voleb v roce 2014 byl zájem lidí ještě nižší, ke druhému kolu v okresech Louny a Rakovník tehdy přišlo jen 18 % voličů.

U kraje připadá na jedno volné místo 18 uchazečů, u Senátu jen deset

O zvolení do Senátu se letos ve volebním obvodu Louny uchází deset kandidátů, o křeslo v krajském zastupitelstvu má zájem 1011 kandidujících lidí. V Senátu je pro náš region připraveno jedno místo a v krajském zastupitelstvu zasedá 55 členů. Znamená to, že z čistě statistického pohledu mají větší šanci být zvoleni kandidáti pro volby do Senátu, protože tam uspěje jeden z deseti soupeřů, zatímco na jedno volné místo v zastupitelstvu kraje připadá více než osmnáct uchazečů.

Volby pro tento týden začínají v pátek 2. října ve 14 hodin a skončí v sobotu 3. října rovněž ve 14 hodin. Výsledky budou známy v sobotu večer. U senátních voleb je pravděpodobné, že bude následovat druhé kolo, opakovaná volba mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty. Pro ni je termín opět pátek a sobota dalšího týdne – 9. a 10. října.

Jak mohou volit lidé, kteří jsou zrovna v karanténě?

Letošní rok je ovšem velmi neobvyklý kvůli epidemii koronaviru, a ta měla vliv i na přípravu voleb a pravidla pro jejich průběh. Někteří lidé se ve dnech před volbami mohli dostat do kontaktu s nakaženým člověkem, a právě v termínu voleb mohou být z nařízení hygieniků v povinné karanténě. I v takové situaci ale mohou využít svého volebního práva a odevzdat hlas. Jednou z možností je přijet autem do Loun na výstaviště a hlasovat přes pootevřené okénko, aniž by museli vystoupit ze svého vozu – podrobně jsme o této novince psali ZDE. Toto tzv. drive-in stanoviště bude v provozu vždy jen ve středu před oběma volbami – tento i příští týden.

Členové volební komise mohou přijít za člověkem v karanténě se schránkou

Druhá možnost je zůstat doma a naplnit tak podmínky karantény. Členové volební komise mohou přijít za takovým člověkem s přenosnou volební schránkou. Každý volič, který chce využít tohoto způsobu, se však musí předem zaregistrovat na telefonním čísle 773 031 725, kde se mu ozve pověřený pracovník krajského úřadu a domluví s ním podrobnosti. Zájemce o hlasování do přenosné volební schránky musí na uvedené číslo zavolat nejpozději do čtvrtka 1. října do 20 hodin. Druhý den už začínají volby.