Pobočky pošty v Lounech i v Žatci budou od léta končit. Starostové žádné změny v plánech České pošty neprosadili

Louny, Žatec – V Lounech od letošního července zůstane v provozu pouze jediná úřadovna České pošty se službami pro veřejnost a v Žatci to bude velmi pravděpodobně úplně stejné. Starostové obou měst Milan Rychtařík a Radim Laibl sice na konci března rychle vyjádřili svůj nesouhlas s plánem pošty na rušení menších poboček ve městech a uváděli, že budou s poštou dál jednat a snažit se o přehodnocení záměru. Jenže teď už první jednání proběhla a oba starostové připouštějí, že zástupce České pošty nepřesvědčí a ti neustoupí od původních plánů malé pobočky zrušit.

Snažili jsme se, ale pobočka skončí, potvrdil starosta Loun

V Lounech chtělo vedení města bojovat hlavně za udržení menší pobočky na sídlišti v ulici 17. listopadu. Teď už ale definitivně oznámilo, že tato pobočka skončí. „Přes veškeré naše úsilí, snahu a argumentaci se nám nepodařilo přesvědčit Českou poštu, aby zachovala alespoň pobočku v ulici 17. listopadu, kde žije mnoho seniorů či hůře pohyblivých občanů. Je mi to líto,“ uvedl starosta Loun Milan Rychtařík. Jednání se zástupci pošty proběhlo v Lounech tento týden. V Lounech zůstane od 1. července v provozu pouze jediná budova České pošty se službami pro veřejnost. Ta nyní sídlí na rohu ulic Osvoboditelů a Štefánikova. V průběhu roku 2024 se má hlavní sídlo pošty v Lounech přestěhovat do Husovy ulice do prostor po bývalém domu kultury, ze kterých loni vzniklo nové nákupní centrum.

Budeme chtít prodloužení otvírací doby u hlavní pošty, říká starosta Žatce

Konec bude velmi pravděpodobně čekat i malou pobočku České pošty, umístěnou v přízemí „ve věžáku“ na Havlíčkově náměstí v Žatci v Podměstí. I o ní již zástupci města jednali s představiteli pošty a výsledek nevypadá moc „povzbudivě“. „Taháme za kratší konec a šance jsou takřka nulové,“ připouští starosta Žatce Radim Laibl. První jednání proběhlo již minulý týden, další mají ještě pokračovat. „Pokud vedení pošty bude dál trvat na uzavření pobočky v Podměstí, budeme požadovat, aby se prodloužila provozní doba hlavní pošty v ulici Volyňských Čechů. Hlavní pošta je už teď kapacitně dost přetížena, lidé tam často stojí delší dobu a čekají na odbavení, teď bude muset pošta zvládat navíc ještě i požadavky dalších lidí nově přicházejících z Podměstí,“ vysvětluje starosta.

Ztráta státního podniku jen za jeden rok: skoro dvě miliardy

V celé ČR ke 30. červnu má zaniknout přibližně 300 poboček České pošty, což je asi desetina jejich současného počtu. V Ústeckém kraji jich „zmizí“ 27, z toho dvě v Lounech a jedna v Žatci. Pošta propustí také 1600 zaměstnanců. Důvodem jsou značné ekonomické problémy při hospodaření státního podniku. Ztráta České pošty loni činila 1,75 miliardy korun a oproti předchozímu roku se více než zdvojnásobila, informovala ČTK. Situaci kromě samotné pošty řeší i vláda.

ČTĚTE TAKÉ: Pošta od léta zruší 300 poboček. Dvě zaniknou v Lounech a jedna v Žatci. Starostové obou měst chtějí záměr ještě zvrátit

ČTĚTE TAKÉ: Vedení města chce bojovat za udržení pošty v ulici 17. listopadu. Schůzka v Lounech proběhne na konci dubna

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost: pobočka pošty Žatec 2, umístěná u nádraží, skončila už v roce 2010. Pár let po ní šel pryč i dvacetitunový ocelový most

(na snímcích: malá poštovní pobočka v přízemí věžáku v žateckém Podměstí slouží lidem už desítky let. Teď bude od července končit, stejně jako tři stovky dalších v celé ČR. Foto Libor Želinský)