Všechny domy ve Stebně už mají střechu. Nejtěžší část oprav po ničivé bouři mají lidé za sebou

Podbořansko – Poslední z více než dvaceti obytných domů ve Stebně, které v červnu silně poškodila vichřice při bouři a servala jim střechy, dostal nové zastřešení. Všechny z takto poškozených domů, které přišly o střechu nebo její část, tak byly opraveny, výměny střech byly dokončeny nejpozději v průběhu září. Lidé v nejvážněji poškozených domech nyní už mají to nejhorší za sebou, drobnější opravy mohou pokračovat uvnitř, do domů už nebude pršet a nikdo se ani nemusí obávat, že by kvůli poškozené střeše se v objektech nedalo udržet teplo během nadcházející zimy.

Poslední dům byl zastřešen v září

„V září byl zastřešen poslední z obytných domů, poškozených při bouři. Celé léto se čekalo na pěkné počasí s větším počtem dní bez deště, ale tyto krásné dny přišly až v září, a tak opravy pak postupovaly dobře. Je to dobrá zpráva,“ informoval Okrašlovací spolek Stebno 2020, který se hned po červnové bouři zapojil jak do pomoci s opravami, tak i s organizací sbírky na pomoc postiženým lidem. Na transparentním účtu jen v této sbírce se nakonec sešlo přes pět milionů korun. „Jste úžasní! Děkujeme všem dárcům!“ zveřejnili poděkování lidé ze spolku už na konci září. V současnosti už zástupci spolku rozdělují peníze jednotlivým rodinám na základě míry poškození a nutných oprav jejich domů.

V pátek ukončí činnost sklad pomůcek materiální pomoci, lidé si mohou ještě vyzvednout nějaké věci

Ve Stebně tento týden už také ukončí činnost tzv. „sklad humanitární pomoci“, umístěný v jednom z objektů ve vsi v čp. 120. Pomůcky, materiál nebo jiné předměty od dárců, které ve skladu ještě zůstávají, si zájemci z obce mohou vyzvednout v pátek 15. října, a to od 17 do 18 hodin. „Všichni poškození mají poslední možnost přijít si pro hmotnou humanitární pomoc. K dispozici jsou například hřebíky, barvy, lepidlo, ale třeba i lustry, lampy, lino nebo mikrovlnná trouba,“ uvádí zpráva okrašlovacího spolku.

Katastrofa přišla přesně půl roku před Štědrým dnem

Bouře s neobvykle ničivou vichřicí vtrhla do Stebna ve čtvrtek 24. června. Ve vesnici poškodila zhruba tři desítky objektů, rodinných domů i hospodářských budov. Utrhala střechy, pergoly, poničila auta, polámala mnoho stromů. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, hmotná škoda ale dosáhla kolem 100 milionů korun. Bouře tehdy zasáhla i blízké okolí – Blatno, Petrohrad a Kryry, kde rovněž poničila některé objekty a zařízení, ale Stebno bylo poškozeno v rámci Podbořanska nejvíc. Stejný den jen o pár hodin později vznikla i další silná bouře na jižní Moravě v oblasti Břeclavska a Hodonínska, tam dokonce řádilo i v ČR málokdy vídané tornádo. Následky katastrofy na Moravě byly ještě mnohem horší, šest lidí bohužel přišlo o život a další byli zraněni. Na Moravě živel poškodil až kolem 1200 domů.

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc ve Stebně a okolí: hasiči jedou naplno hned od sobotního rána. Za odměnu dostanou řízky. Přijel i premiér Babiš

ČTĚTE TAKÉ: Půl milionu jako pomoc od města! Zastupitelé Postoloprt schválili dar pro Moravu i pro Podbořansko

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

(na snímcích shora dolů: stav ve Stebně pár dní po vichřici, dům bez střechy a stejný dům, který dostal v září nové zastřešení. Foto: Okrašlovací spolek Stebno 2020 a SDH Postoloprty)