Za tři měsíce půjdou lidé v Žiželicích znovu k volbám. Červnový mimořádný termín se bude opakovat už podruhé

Žiželice – Žiželice na Žatecku se v posledních letech vyznačují specifickým rysem v oblasti určování své samosprávy: v obci proběhnou vždy na podzim řádné komunální volby, ale brzy po nich se zastupitelstvo rozpadne a v červnu za přicházejícího léta, vedra a pálícího slunce se pak musí opakovat náhradní volby znovu. Přesně takhle to bylo v letech 2018 a 2019 a prakticky úplně stejná situace se opakuje i nyní po čtyřech letech.

Nové mimořádné volby proběhnou 17. června

 K náhradním komunálním volbám půjdou obyvatelé Žiželic v sobotu 17. června. Termín určilo a potvrdilo ministerstvo vnitra letos v únoru. Zastupitelstvo v Žiželicích se rozpadlo kvůli neshodám mezi členy minulý rok v prosinci, bylo to jen dva a půl měsíce od zářijových komunálních voleb a zastupitelé se za tu dobu sešli na společné schůzi pouze třikrát.

V celé ČR je zhruba 6250 samostatných měst a obcí, volby se opakují v několika desítkách

Žiželice a jejich obyvatelé a politikové v tom ovšem „nejsou sami“. Ve stejný den, 17. června, budou nové náhradní komunální volby probíhat z podobných důvodů také v dalších osmi českých či moravských obcích. A už hned nyní o víkendu, v sobotu 25. března, bude těchto obcí s novými opakovanými volbami dokonce třiatřicet. Celkem je v České republice nyní evidováno zhruba 6250 měst či obcí s vlastní samosprávou (tedy volenými členy zastupitelstva, z nichž pak je jeden vybrán jako starosta či primátor daného města či obce, pozn. red.), vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Další mimořádné volby v okrese Louny budou týž den i v Brodci

V sobotu 17. června proběhnou v okrese Louny kromě Žiželic ještě jedny další komunální volby v mimořádném termínu – a to v Brodci u Loun. Tam ale jsou důvody trochu jiné – příčina nespočívá v rozpadu už zvoleného zastupitelstva, ale v tom, že v Brodci žádné zastupitelstvo dosud v tomto volebním období nebylo a ani volby tam „v normálním termínu“ na podzim neproběhly, protože se mezi obyvateli nenašel žádný člověk, který by chtěl kandidovat a ucházet se o práci v zastupitelstvu. Nyní před nově vyhlášeným termínem voleb se ukáže, zda se situace v tomto ohledu změnila a zda se najde nějaký kandidát, který by chtěl být členem zastupitelstva nebo případně to i zkusit jako starosta.

Tři zastupitelé v Žiželicích odstoupili v prosinci, mezi nimi byly i bývalá starostka s místostarostkou

Zastupitelstvo v Žiželicích se rozpadlo kvůli vzájemným neshodám mezi členy loni v polovině prosince. Původně bylo zvoleno sedm zastupitelů, ale na uvedené schůzi tři členové – Helena Makuková, Lenka Urbánková a Miroslav Provazník – oznámili, že odstupují ze svých mandátů. První dvě zmiňované ženy v minulém volebním období vedly Žiželice jako starostka a místostarostka. Po odstoupení uvedené trojice klesl počet zbylých členů zastupitelstva na čtyři, avšak minimální počet zastupitelů k tomu, aby zastupitelstvo v jakékoli obci v ČR, i v těch nejmenších, mohlo pracovat, určuje zákon na pět. Pokud počet členů zastupitelstva klesne pod tuto hranici, musí být podle zákona o obcích vyhlášeny nové mimořádné komunální volby. Přesně to se nyní stalo a ministerstvo určilo termín voleb na 17. červen.

(na snímku nahoře: volební místnost v Žiželicích u Žatce. V červnu půjde znovu „do akce“. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích se rozpadlo zastupitelstvo. Tři členové odstoupili, v obci budou vyhlášeny nové mimořádné volby

ČTĚTE TAKÉ: V okolí Žiželic je 70 vrtů. Za dva roky už by kamiony neměly vůbec jezdit přes obec, dopravu odvede nový silniční most