Jan Jíra z Loun dostal po Českém lvu i čestné občanství města. Mezi gratulanty byl i Zdeněk Svěrák

Louny – Jan Jíra (86), znalec a propagátor filmů a české i světové kinematografie všeobecně, dostal na začátku března v pražském Rudolfinu ocenění Český lev za mimořádný celoživotní přínos v kinematografii a kultuře a tento týden převzal velké ocenění také od svého domovského města Loun. Zastupitelstvo mu udělilo již před pár týdny čestné občanství a nyní mu zástupci města titul oficiálně předali v Galerii Benedikta Rejta.

S gratulací přijel i Zdeněk Svěrák

Poblahopřát oceněnému filmovému bardovi přišlo přibližně padesát pozvaných hostů, mezi gratulanty byl také Zdeněk Svěrák, velmi úspěšný filmový scenárista, ale také herec a též autor literárních i písňových textů i divadelních her. S Janem Jírou ho pojí celoživotní přátelství, oba muži jsou i vrstevníci a umělečtí souputníci, Zdeněk Svěrák je jen o pár měsíců starší. Při předávání Českých lvů před třemi týdny v Praze přebíral Jan Jíra sošku na pódiu od Zdeňkova syna Jana Svěráka, který se narodil v Žatci a v kinematografii je rovněž významným umělcem, je to úspěšný režisér a často i pracuje se svým otcem v autorské dvojici.

Celoživotní láska k filmům

Jan Jíra se narodil v únoru 1937 v Praze, ale dětství a mládí prožil v Lounech a později po několika štacích v jiných městech se do sídla na Ohři znovu vrátil. Původním povoláním byl učitel, stejně jako i Zdeněk Svěrák, ale brzy přesedlal do oblasti kinematografie a zejména filmové distribuce. Pracoval v několika kinech včetně Loun i Žatce, stál u zrodu Československých filmových klubů, kde se promítaly zejména art filmy. V roce 1995 inicioval vznik společnosti Cinemart, u některých později velmi úspěšných filmů pomáhal k jejich vzniku jako koproducent – například to byly filmy Kolja, Samotáři nebo Jedna ruka netleská, uvádí Wikipedie. Jako herec se objevil v menších rolích ve filmech Nejistá sezóna, Akumulátor 1 nebo Eliška má ráda divočinu. Zastupitelstvo města Loun pro něj schválilo čestné občanství letos na konci února, cenu Český lev od filmové akademie převzal letos 4. března.

ČTĚTE TAKÉ: Postava plná lásky k filmům. Jan Jíra z Loun dostal Českého lva za celoživotní přínos kinematografii

ČTĚTE TAKÉ: Sympaťák Stanislav Majer: narodil se v Lounech, bydlel v Hříškově, pracoval jako truhlář a číšník. Teď je z něj skvělý herec

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

(na snímcích: Jan Jíra s gratulanty a hosty při slavnosti v Galerii Benedikta Rejta v Lounech, na prostředním snímku je se starostou Loun Milanem Rychtaříkem. Foto Miroslav Blažek /3/ a Věra Drápalová /2/. )