Nad potokem se skví nová lávka. Turistům a pomocníkům zima ani sníh nevadily

Podbořansko, Valeč – Turisté nezahálejí ani v zimě, a to ani za nynější plné, někde i skoro půlmetrové pokrývky sněhu. Nejde přitom jen o vlastní sportovní aktivitu při pochodech, ale i o vylepšování poznávacích a výletních cest pro ostatní návštěvníky. O víkendu do terénu ve Valči na Podbořansku spolu se skauty i dalšími dobrovolníky „namontovali“ zbrusu novou lávku přes Mlýnecký potok.

Pomohli skauti i další dobrovolníci

„Na sobotu jsme uspořádali setkání dobrovolníků, kteří by chtěli pomoci při vybudování lávky přes Mlýnecký potok v místě u Fischerovy kapličky. Nakonec se sešla zhruba dvacítka pomocníků, chtěla bych všem moc poděkovat. S akcí velmi pomohli skauti z oddílu Hyalit a jejich vedoucí Josef Novák, také Valečská pálenice se čtyřkolkou, díky níž bylo možné převézt hotovou lávku v zasněženém terénu na určené místo,“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně Klubu českých turistů Barokní Valeč.

Na jaře ještě proběhne čištění v okolí

Díky práci mnoha pomocníků v zimním sobotním dopoledni (9.12.) je už lávka upevněná na místě a turisté se těší na jaro, kdy ji ve větším počtu začnou využívat výletníci. „Na jaře, až sleze sníh, ještě doděláme nějaké čistící práce v okolí. Díky této lávce se podařilo dokončit celý vycházkový okruh na stezce podél Mlýneckého potoka, kterou náš spolek a další dobrovolníci z Valče a okolí v posledních zhruba dvou letech postupně obnovili,“ vysvětlila Markéta Petrová.

KČT ve Valči má za sebou tři roky činnosti, díky němu vznikla i úplně nová turistická značená cesta

Pobočka KČT Barokní Valeč vznikla v roce 2020, nyní má zhruba kolem třiceti členů a do jejích aktivit se zapojují i desítky dalších zájemců. Minulý rok díky jejímu úsilí se podařilo vytvořit zcela novou turistickou značenou cestu, vedoucí z Valče až do Mlýnců u Vroutku, kde se napojuje na další síť vyznačených směrů pro pochody v přírodě. Nově vytyčená cesta se zelenou značkou byla první značená turistická trasa v historii, která přivedla výletníky a zájemce o pěší pochody ke krásnému zámku do Valče, což je velmi pěkné městečko v lesnaté krajině Doupovských hor.

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Nová trasa se zelenou značkou na Podbořansku má další vylepšení: krásné posezení na Orlíku

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek nedaleko Podbořan začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

(na snímcích: dobrovolníci upevňují novou lávku přes potok při sobotní „brigádě“. Úplně dole je oblíbený zámek ve Valči v současných zimních kulisách. Foto KČT Barokní Valeč)