Za první dva týdny po vypuknutí války našlo v Žatci bezpečný azyl přibližně sto lidí z Ukrajiny

Žatec – Během dvou týdnů od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině přišlo do Žatce přibližně sto lidí z této země, hledajících nové provizorní azylové bydlení a úkryt v bezpečí před válkou. Z nich je zhruba polovina dětí.

S bydlením pomáhalo město i další dobrovolníci

Informovala o tom v pátek večer starostka Žatce Zdeňka Hamousová. „Město Žatec zajistilo v první fázi na počátku března ubytování pro 34 lidí v ubytovně na Nerudově náměstí. Z nich je 24 dětí, nejmladšímu miminku je jen jeden měsíc,“ uvedla starostka. V dalších dnech se podařilo v Žatci ubytovat dalších více než šest desítek lidí, uprchlíků z Ukrajiny. Ti bydlí podle starostky v jiných ubytovacích zařízeních nebo také individuálně v bytech a mezi nimi je kolem třiceti dětí. „Tito lidé se neubytovávali prostřednictvím města, ale díky pomoci dalších dobrovolníků nebo institucí. Nemohu tedy uvést úplně přesně jejich počet. Všem pomocníkům moc děkujeme za spolupráci a za pomoc lidem v nouzi,“ sdělila starostka.

45 dětí zamíří do základních škol ve městě, dalších osm do školek

Někteří nově příchozí dospělí obyvatelé z Ukrajiny už mají přislíbenou v Žatci práci, takových je přibližně desítka. Další mají zájem najít si zaměstnání a být co nejrychleji soběstační, postarat se o sebe i své děti, uvedla starostka. „Za poskytnutou pomoc jsou velmi vděční,“ dodala. Děti by měly v příštích dnech nastoupit do škol. Pětačtyřicet nových ukrajinských žáků posílí třídy v základních školách a osm dětí předškolního věku bude chodit k vrstevníkům do mateřských škol.

Z Ukrajiny odešlo zatím 1,5 milionu lidí

Ukrajina má více než 40 milionů obyvatel a z nich více než 1,5 milionu ze země nyní uprchlo kvůli napadení země ruskou armádou. Mezi uprchlíky převládají především ženy a děti. Tak velká migrace zároveň znamená největší uprchlickou krizi v Evropě od dob 2. světové války. Největší počet Ukrajinců, téměř milion, se přesunul do Polska a některá tamní města, například Varšava či Krakov, již přestala obrovský nápor nově příchozích lidí kapacitně zvládat a příjem dalších běženců zatím pozastavila. Odkazují je na jiná místa. Do ČR zatím přišlo kolem 150 tisíc lidí z Ukrajiny a experti odhadují, že se jejich počet ještě zvýší až ke hranici 300 – 400 tisíc lidí. Dalších přibližně 200 tisíc Ukrajinců v ČR žilo již před vypuknutím konfliktu s Ruskem, Ukrajinci už předtím tvořili nejpočetnější národnostní skupinu cizinců v ČR.

(ilustrační foto nahoře: vlajka Ukrajiny na budově žatecké radnice. Foto Městský úřad Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Město Louny uvolní jeden milion korun pro ubytování a další základní pomoc uprchlíkům

ČTĚTE TAKÉ: Město Podbořany pošle dar sto tisíc korun na obranu Ukrajiny. Příchozím rodinám pomáhá s ubytováním

ČTĚTE TAKÉ: Stojím za Ukrajinou. Řešení sporů silou a raketami do 21. století nepatří, říká senátor za Lounsko Ivo Trešl