Ve dnech výročí sametové revoluce mohou lidé v Lounech i Žatci vidět nový film o Michaelu Kocábovi

Louny, Žatec – Pár dní před výročím „sametového listopadu“ 1989 přišel do kin nový celovečerní dokument věnovaný Michaelu Kocábovi (68), hudebnímu skladateli, legendárnímu rockerovi, ale také zejména dlouholetému občanskému aktivistovi v oblasti politiky, demokracie a lidských práv, který při změně režimu v Československu v letech 1989/1990 sehrál významnou roli. Film s názvem Michael Kocáb – Rocker versus politik budou moci vidět zájemci v nejbližších dnech jak v Lounech, tak i v Žatci.

V neděli v Žatci a ve středu v Lounech

Snímek natočila režisérka Olga Sommerová s kameramankou Olgou Malířovou Špátovou. Věnuje se působení Michaela Kocába jak v hudbě, tak i v oblasti politiky a společenského a občanského dění. Film má délku zhruba 100 minut. Už tento víkend ho mohou vidět zájemci v Městském divadle v Žatci, a to v neděli 13. listopadu od 17.30 hodin. Kino Svět Louny ho nabídne divákům ve středu 16. 11., v předvečer státního svátku k 17. listopadu, a to rovněž od 17.30 hodin.

Hudebník i politik

Michael Kocáb se narodil v roce 1954 v Praze. Ve svých 23 letech založil kapelu Pražský výběr, v níž působily i další hudební osobnosti, například Michal Pavlíček nebo Vilém Čok, a skupina se postupně stala legendou na rockové scéně. Kocáb ovšem nebyl jen rocker, jeho záběr v hudbě je mnohem širší, tvořil třeba i šansony, skládal hudbu k filmům či velkým divadelním projektům. Velmi aktivní byl i v politickém a občanském dění. V letech 1989 a 1990 byl u všech důležitých jednání například mezi Ladislavem Adamcem a Václavem Havlem, kde se postupně rýsovala a pak vytvořila podoba nového demokratického uspořádání Československa a později ČR. Kocáb byl také později poslancem tehdejšího Federálního shromáždění a jako předseda parlamentní komise zajišťoval odchod sovětských vojsk z naší země, která se u nás zdržovala od invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Pražský výběr letos koncertoval v Žatci

„Vážím si toho, že jsem nabídku na natočení dokumentu dostal, nikdy předtím by mě to nenapadlo, byla to pro mě čest. Jsem za to autorkám vděčný a jsem rád, že jsem s nimi mohl spolupracovat,“ uvedl Michael Kocáb na začátku listopadu při novinářské projekci nového filmu. Hudebník se letos objevil i v Žatci – se zmíněnou kapelou Pražský výběr vystupovali v září v letním kině v rámci tradiční Dočesné. Před devíti lety to bylo také například ve Vroutku u Podbořan na tamním festivalu Rock for Church(ill).

(na snímku nahoře: Michael Kocáb je uprostřed spolu s kamarády z kapely Pražský výběr, vedle něj stojí vlevo Vilém Čok a vpravo Michal Pavlíček, další hudební osobnosti. Foto Městské divadlo Žatec)