Školy, kino, radnice i nová sportovní hala. V Podbořanech chtějí dát solární panely na jedenáct městských budov

Podbořany – Jestli tenhle záměr vyjde, bude za pár let v Podbořanech na městských budovách prakticky jeden solární panel vedle druhého. Rada města a potom následně i členové zastupitelstva v březnu schválili záměr umístit fotovoltaické panely a systémy pro výrobu elektřiny ze slunečního záření hned na jedenácti objektech v majetku města. Mezi nimi jsou školy, kulturní dům na náměstí, nedávno postavená sportovní hala i třeba sídlo samotného městského úřadu.

Město zkusí získat dotaci z evropských fondů

Důvodem je snaha o úsporu nákladů i o větší soběstačnost při hospodaření s elektřinou. Podle rozhodnutí zastupitelstva tak platí záměr vybudovat fotovoltaické systémy na budovách dvou základních a dvou mateřských škol. Solární panely a další potřebná zařízení mají být umístěny také na budově městského úřadu, na objektu sportovní haly, v areálu domova pro seniory, na střeše kina a kulturního domu na náměstí, na budově domu s pečovatelskou služnou na sídlišti Míru nebo také v areálu městského koupaliště.

V programu se pro celou ČR rozdělí 61 miliard korun

Město se pro tento záměr pokusí získat dotaci z evropských fondů a chce se přihlásit do tzv. Operačního programu životního prostředí, který spravuje Ministerstvo životního prostředí ČR a v němž jsou připraveny prostředky pro rozvoj regionů z fondů Evropské unie. Celkem má být v tomto programu v časovém období 2021-2027 na různé projekty měst a obcí v celé ČR, směřující k úsporám a lepšímu životnímu prostředí v daných regionech, rozděleno až 61 miliard korun. Žádosti města Podbořan a přihlášky do programu pro všech uvedených jedenáct budov ve městě vypracuje odborná agentura sídlící ve Zlíně, což také schválila rada a posléze zastupitelstvo.

Fotovoltaika je trend na vzestupu

Trend solárních panelů a výroby elektřiny pomocí fotovoltaiky je v ČR v posledních letech na vzestupu. Aktuálně fotovoltaiku ve svých domech v soukromém vlastnictví využívají asi 4 % českých domácností a za osm let tento poměr vzroste až na 15-20 % domácností s vlastními domy, informoval už loni v prosinci server iDnes.cz s odkazem na odbornou studii Svazu moderní energetiky. Podle uvedené studie nyní solární panely zabírají plochu asi 1,5 km čtverečných na rodinných domech, v roce 2050 to bude již přes 21 plošných kilometrů. Panely budou zabírat i dalších asi patnáct kilometrů čtverečných na veřejných budovách nebo také na střechách průmyslových výrobních hal, uvádí studie. „V roce 2023 bude naše firma instalovat v průměru 500 až 1000 těchto zařízení každý měsíc,“ uvedl pro stejný server Petr Vaverka ze společnosti Columbus Energy.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)