Slavný příběh má obrovský úspěch: dostal Oscara jako nejlepší zahraniční film. Důležité scény se točily u Podbořan i v Postoloprtech

Postoloprty, Podbořany, ČR – Z nejnovější adaptace slavného románu Na západní frontě klid se stal skvělý a velmi úspěšný film. Před pár dny získal prestižního Oscara od americké filmové akademie jako nejlepší zahraniční film za rok 2022. Významná část jeho scén se natáčela přesně před dvěma roky právě v těchto dnech, v březnu na samém začátku jara, na území okresu Louny. Stovky vojáků nejprve pochodovaly před režisérem a kamerami borovým lesem v oblasti Buškovic a Krásného Dvora u Podbořan, o pár dní později se velmi početný tým herců a tvůrců přesunul do statku v Postoloprtech, kde se natáčely scény ze zázemí fronty z improvizované vojenské „polní nemocnice“.

První Oscar za nejlepší film „z okresu“

V prostředí okresu Louny se v průběhu let točily už desítky uměleckých filmů jak české, tak i zahraniční produkce, mezi náměty byly několikrát jak slavné postavy historie či kultury, tak i nesmrtelné příběhy podle literárních předloh (např. Bídníci, Edith Piaf aj.), některé domácí filmy získaly i České lvy (Zátopek), ale na nejprestižnější ocenění v podobě Oscara za film jako za celek se zatím „čekalo“.  (V roce 2020 dostal Oscara, jednu z dílčích cen – za nejlepší scénář – snímek Králíček Jojo, natáčený zčásti v Žatci na náměstí, pozn. red.).

Obrovský úspěch byl patrný už prvních pár dní po uvedení

Fakt, že nová adaptace románu Na západní frontě klid je velmi zdařilá a přinejmenším u diváků bude mít velký úspěch, se ukázala už hned na podzim minulého roku jen pár dní po jeho uvedení. Film přitom navíc ani nešel vůbec do kin, což nebývá u tak slavných snímků moc obvyklé. Produkovala ho společnost Netflix, která ho „pustila do premiéry“ ve své síti loni 28. října. A snímek hned od počátku měl obrovskou sledovanost, hned po prvních pár dnech byl v mnoha zemích včetně ČR nejvíce přehrávaným filmem na platformě Netflix.

Příprava trvala asi půl roku, natáčení pak dva dny, říká majitel statku z Postoloprt

Ke vzniku úspěšného filmu pomohli i lidé z okresu Louny. Například to byl Dalibor Konopáč, vlastník areálu bývalého knížecího statku v Postoloprtech, který poslední roky organizuje jeho rekonstrukci. „Samotné natáčení u nás trvalo přibližně dva dny. Příprava předtím však asi půl roku, měli jsme asi dvacet schůzek se stovkou lidí ze štábu, potom technická příprava na místě v areálu statku před termínem natáčení zabrala asi dva týdny. Pracovalo tu dohromady kolem padesáti lidí z filmařské skupiny, dělali stavební práce, rekvizity, kulisy a podobně. Pak už přijel samotný štáb na natáčení, desítky herců a stovky komparzistů,“ vzpomínal Dalibor Konopáč. Jeho statek jako kulisa pro filmové příběhy sloužil pak i několika dalším filmovým štábům, točily se tam snímky především s historickou či válečnou tematikou.

Při zkouškách všichni včetně stovek herců museli mít roušky, vzpomíná fotografka z Podbořan

V blízkosti natáčení Na západní frontě klid se pohybovala také Laurencia Helásková, fotografka z Podbořan-Hluban. „Fotila jsem filmové scény, zachycující pochod stovek vojáků lesní cestou mezi borovicemi. Záběry se točily 15. března 2021 v oblasti nedaleko Buškovic. Určitou zajímavostí bylo, že tehdy všude řádila pandemie Covid-19 a i filmoví tvůrci museli dodržovat a uplatňovat přísná pravidla. Takže si pamatuji, že při zkouškách záběrů a i v době pauz mezi natáčením museli mít všichni účastníci, což byly stovky lidí i včetně herců a komparzistů, pořád nasazené roušky. Pouze když se scény točily naostro, tak si je mohli herci-vojáci na chvíli sundat,“ vzpomíná Laurencia Helásková. Na místě tehdy pořizovala snímky jako dokumentaci o dění a „do kroniky“ pro město Podbořany, pro nějž pracuje jako fotografka.

Z německých filmů na Oscarech je tento zatím nejúspěšnější

Film Na západní frontě klid vznikl podle slavného románu Ericha Marii Remarqua o první světové válce. Natočili ho němečtí tvůrci, celá řada lokací i spolupracovníků však byla také z ČR. I sami lidé z německého kulturního prostředí si úspěchu filmu velmi váží. „Tohle se žádnému německému snímku ještě dosud nepodařilo. K tvůrcům filmu putují hned čtyři ceny Oscar – za nejlepší zahraniční film, za kameru, za hudbu a za uměleckou výpravu, ztvárnění prostředí. Je to skvělý počin,“ uvedla Teresa Weiser, pracovnice kulturního a jazykového centra Goethe Institut v Praze. Připomněla, že v dosavadní historii získaly cenu Oscara za nejlepší zahraniční filmy dohromady jen čtyři německé snímky – kromě čerstvě oceněné „Západní fronty“ to byly v minulosti také Plechový bubínek (1980), Nikde v Africe (2003) a Životy těch druhých (2007).

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím slavném příběhu

ČTĚTE TAKÉ: Je červen, ale na statku sněží. Filmaři natáčejí v Postoloprtech už čtvrtý snímek. Jde o příběh vězně z války

(na snímcích shora dolů: hlavní hrdina a jeho kamarádi v novém filmu Na západní frontě klid, který natočili němečtí tvůrci a jejž už viděly desetitisíce diváků i u nás. Dole jsou snímky z natáčení ve statku v Postoloprtech a při pochodu u Buškovic. Foto Reiner Bajo/Netflix, Dalibor Konopáč a Laurencia Helásková)