Desítky šachovnic na náměstí: kamarádi i veřejnost budou vzpomínat na oblíbeného lékaře a šachistu Petra Ráliše

Podbořany – Vzpomínce na MUDr. Petra Ráliše, v Podbořanech velmi oblíbeného lékaře a také člověka s neustále vstřícným, pozitivním a přátelským přístupem, který před dvěma roky náhle zemřel, bude věnována nynější sobota na podbořanském náměstí. A to v docela neobvyklém duchu: přátelé a další návštěvníci mohou na doktora Ráliše zavzpomínat prostřednictvím hry, kterou tak miloval – šachu.

Simultánka se šachovou velmistryní

Náměstí TGM se promění v dějiště hned desítek šachových partií najednou. Kdo z návštěvníků si troufne, bude si moci zkusit zahrát simultánku proti šachové velmistryni Zuzaně Hagarové (45) (simultánka je způsob hry, kdy šachový mistr, obvykle mimořádný hráč, obchází své soupeře „v kolečku“, každý z nich sedí u své šachovnice s figurkami a mistr tak během stejné hodiny až dvou hraje hned s několika protihráči najednou, pozn. red.). Zájemci o hru však nebudou muset hrát jen s velmistryní, ale mohou si to rozdat i libovolně podle chuti mezi sebou, k dispozici bude řada šachovnic s možností hry pro veřejnost. Návštěvníci uvidí také velké zahradní šachy, anebo třeba i kroniku a fotografie šachového klubu TJ Tatran Podbořany, v němž Petr Ráliš dlouhé roky působil.

Program začíná v sobotu od 10 hodin

Celá vzpomínková akce má název Partie Petra Ráliše a začíná v sobotu (16. 9.) od 10 hodin na náměstí. „Setkání přátel této královské hry a přání vzdát hold našemu hráči a kamarádovi – to je to nejmenší, co můžeme pro tak neuvěřitelného člověka udělat,“ uvedl již letos v létě kapitán podbořanských šachistů Jan Balín. „Šachy jsou krásná hra a lidé, jako byl Petr Ráliš, si zaslouží, abychom na něj zavzpomínali. Budeme se těšit na všechny návštěvníky a kamarády,“ vzkázali pořadatelé ze šachového klubu.

Lékař, politik i sportovec

Oceňovaný lékař a oblíbený milý člověk Petr Ráliš zemřel kvůli těžké nemoci 13. září 2021, bylo mu tehdy pouhých 55 let. Kromě zdravotní péče o lidi z Podbořan a okolí se zasazoval o rozvoj města i v jiných oblastech, působil rovněž v komunální politice a řadu let byl členem rady města. Věnoval se i sportovním organizacím a péči o mládež, dlouhé roky byl členem a funkcionářem tenisového a šachového klubu pod sportovní jednotou TJ Tatran Podbořany.

ČTĚTE TAKÉ: Smutná zpráva: zemřel Petr Ráliš. Oblíbený lékař a člen rady města Podbořan

(ilustrační snímek nahoře: šachová partička hraná venku – takových bude nyní v sobotu plné náměstí při připravovaném setkání. Dole je archivní fotka šachistů z podbořanského klubu a plakát na chystanou vzpomínku na náměstí. Foto šachový klub Újezd nad Lesy a TJ Tatran Podbořany)