Rozhledna na Červeňáku má nově opravenou věž. Oblíbená výletní chata zahájí sezonu už příští týden

Louny – Opravy skončily, nová sezona začíná. Na rozhledně a turistické chatě na oblíbeném výletním kopci u Loun a Dobroměřic, který má sice hned čtyři názvy, ale asi nejznámější je pod lidovým jménem Červeňák, v průběhu zimy odborníci opravili dřevěné konstrukce ve věži rozhledny, které narušil dřevokazný hmyz. Na opravu loni přispělo i město Louny. Teď už jsou práce hotové a chata s rozhlednou zároveň po tradiční zimní přestávce bude moci již brzy zahájit novou výletní sezonu s pravidelnou otvírací dobou pro návštěvníky. „Den D“ bude již příští týden.

Začíná se v sobotu 25. března

„Máme opravený vršek vyhlídkové věže, to je jedna z největších a nejdůležitějších novinek. Děkujeme za poskytnutý příspěvek městu Louny. Zahájení nové výletní sezony proběhne na naší chatě v sobotu 25. března, těšíme se na všechny návštěvníky!“ uvedl provozovatel chaty Jan Žalud.

Město schválilo příspěvek 170 tisíc

O nutné opravě věže rozhledny kvůli dřevokaznému hmyzu rozhodlo město ve spolupráci s Klubem českých turistů TJ Lokomotiva Louny loni na jaře. Zastupitelstvo v Lounech potom následně v červnu schválilo příspěvek z rozpočtu města ve výši přibližně 170 tisíc korun, což bylo zhruba 70 % celkových nákladů na opravu. Zbylou část zaplatil Klub českých turistů, uvedený odbor v Lounech, který je majitelem turistické chaty. Ta byla vybudována a poprvé otevřena pro turisty a výletníky již v roce 1911.

Jarní úklid, potom výstava o Středohoří a přátelské posezení

Novou letošní turistickou, výletní a návštěvní sezonu zahájí chata s rozhlednou příští víkend, v sobotu 25. března, kdy proběhne již tradiční „Odemykání Červeňáku“. „Sraz bude dopoledne kolem desáté hodiny, nejprve je v plánu jarní úklid v okolí chaty, ve 13 hodin pak bude uvnitř chaty následovat vernisáž výstavy České středohoří s obrazy Vladislava Mirvalda a fotografiemi Miroslava Kukly. A potom se všichni účastníci mohou těšit na obvyklé posezení turistů s povídáním, zpíváním u harmoniky a chutným občerstvením,“ popsal Jan Žalud.

(na snímku nahoře: chata s rozhlednou na Červeňáku, opravená dřevěná věž je vlevo. Foto KČT Louny)

ČTĚTE TAKÉ: V oblíbené rozhledně na Červeňáku bude nutné udělat opravu. Konstrukci věže napadli škůdci

ČTĚTE TAKÉ: Na kopcích Středohoří jsou jen tři turistické chaty: nejstarší dvě stojí u Lovosic a u Loun

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny