Neobvyklá kachna mezi kolegyněmi na zimovišti: k divokým ptákům se přidal indický běžec

Žatec – Proti ostatním kolegyním v hejnu je neobvykle štíhlá, bílá a také vysoká. Když se vztyčí na svých nohou a zapojí je do rychlého pohybu, najednou zcela přestane připomínat kachnu, ale stane se z ní spíš něco jako pelášící surikata nebo při troše fantazie i malý vycvičený a klátící se cirkusový medvídek v manéži.

Domácí běžec se připojil do přírody „ke kámošům“

K hejnu stovek divokých kachen v Žatci, které tradičně zaplňují prostor na zimovišti vodních ptáků i v dalších částech u řeky Ohře, se v posledních dvou až třech letech přidalo také několik kachen původně domácích. Zřejmě utekly či uletěly některému majiteli „z výběhu“, u řeky se jim zalíbilo a s novými kamarádkami postupně „zdivočely“. Přesto jsou ale v davu nepřehlédnutelné. Řada lidí si jich všimla, například při oblíbené kratochvíli krmení kachen a labutí na víkendové vycházce spolu s dětmi, a někteří i pořídili fotky těchto neobvyklých členů kachního společenství.

Běžci byli vyšlechtěni právě z divokých kachen

„Je to plemeno kachny domácí s názvem indický běžec,“ vysvětlil Přemysl Hautke z občanského spolku Ekologické centrum Žatec, které kromě dalších aktivit pečuje i o rozvoj lokalit v okolí řeky v Žatci. „Výskyt těchto ptáků ve volné přírodě v ČR není příliš častý, ale občas k němu dochází,“ uvedl. Plemeno indický běžec (někdy se mu říká také kachna vzpřímená) přitom bylo vyšlechtěno právě z divokých kachen a má s nimi řadu společných znaků, uvádí Wikipedie.cz. A tak není divu, že někteří tito ptáci možná podvědomě stále cítí „v genech“ příbuznost a ke svým dávným kamarádům do hejn se občas rádi vracejí, pokud se jim naskytne vhodná příležitost. Další zajímavostí může být, že indický běžec při domácím chovu dokáže výrazně pomáhat na zahrádce – protože sežere bezpočet slimáků, kteří zejména v létě a na podzim dělají velké škody na květinách či úrodě v záhonech.

Zimoviště má tradici už delší než 40 let

Zimoviště vodních ptáků na pravém břehu Ohře v Žatci má tradici už delší než čtyřicet let. Ptáci si tam zvykli shromažďovat se od tuhé zimy na konci 70. let, kdy je tam lidé z města a ochránci přírody začali přikrmovat i díky zbytkům po výrobě z tehdejší pekárny. V roce 1982 už bylo místo vyhlášeno zájmovým územím státní ochrany přírody. V Žatci na Ohři, která ve městě prakticky nikdy nezamrzá, pravidelně přečkávají zimu stovky kachen a labutí a k nim se v menším počtu přidávají občas i lysky a další vodní ptáci.

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká žatecký voják, který rád fotí ptáky u Ohře

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky v Žatci. Zřejmě do něj vjeli autem

(na snímcích: kachny a další ptáci na zimovišti vodního ptactva u Ohře v Žatci, na prvních dvou záběrech nahoře je indický jezdec, druh kachny domácí, který se k ptákům u Ohře v posledních dvou až třech letech přidal. Foto Přemysl Hautke /1/, Vratislav Prokeš /1/ a Libor Želinský /3/. )