Knihovna stále zavřená, už není co číst? Nevadí, v Postoloprtech vám knížky přivezou až domů

Postoloprty – S krátkou výjimkou několika málo dní na začátku prosince jsou české knihovny pro veřejnost uzavřené od konce října, už více než dva měsíce. Čtenáři v Postoloprtech ale teď dostali zajímavou nabídku: pokud si chtějí vypůjčit knížku, časopis, nebo třeba i stolní hru pro děti, kulturní centrum města jim zařídí rozvoz objednaných dokumentů až k nim domů. Knihovna v Postoloprtech je aktuálně jediná v okrese Louny, která službu tohoto druhu nabízí.

Služba začala poprvé už loni na jaře

„Není to zas tak úplná novinka, tuto službu jsme nabízeli a poskytovali už během jarní uzavírky knihovny při tehdejší první vlně koronaviru a souvisejících uzavírek veřejných institucí. Vrátili jsme se k ní i na podzim při druhé vlně a teď s prvním pracovním dnem nového roku ji obnovujeme znovu. Snažíme se čtenářům vyjít vstříc a usnadnit jim přístup k četbě, jak je to jen možné. Teď musela knihovna uzavřít i výdejní okénko a rozvoz tak zbyl jako jediná dostupná služba pro veřejnost,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty.

Ke čtenářům vyjelo z knihovny hned první den několik zásilek

Jaký je zájem čtenářů o tuto službu? „Hned první pracovní den nového roku jsem vezl knížky na objednávku zatím k pěti zájemcům. Další si zamluvili knížky na zítřek, objednávky se u nás ještě shromažďují, ale už teď je jasné, že jezdit budu i v úterý,“ informoval během pondělního odpoledne (4.1.) Pavel Panenka. „Lidé si berou dvě až sedm knížek na osobu, nejčastější objednávka je tři kusy. Zájem o tuto službu mají v drtivé většině senioři. Jsme rádi, že jim můžeme alespoň takto pomoci,“ upřesnil Pavel Panenka.

Každý den od 10 do 16 hodin, stačí jen zavolat nebo napsat

Knihovna zajišťuje rozvážení knížek v Postoloprtech od pondělí do pátku vždy od 10 do 16 hodin. Zájemci si mohou „zásilky“ objednat telefonicky, mailem, nebo i formou SMS. Knihovna umožňuje podobně „distančně“ i registraci nových čtenářů. Přečtené knížky, vypůjčené dříve, mohou při návštěvě pracovníka knihovny i vracet.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Město připravuje přestavbu kina. Šikmá podlaha se narovná a vznikne sál i pro tanec a koncerty

ČTĚTE TAKÉ: Nový pomocník v Postoloprtech: elektromobil usnadňuje práci při úklidu města

ČTĚTE TAKÉ: Z divadla do supermarketu. Lidé z kulturní branže si přivydělávají na brigádách