Nepříjemné objížďky v Lounech přinesly i pozitivní moment: provizorní kruhák se osvědčil, možná z něj časem bude stálý

Louny – Nepříjemnosti spojené s nedávnou havárií kanalizace na hlavním tahu v Lounech v ulici Osvoboditelů, kvůli nimž se dva týdny jezdilo objížďkami po okolních menších ulicích a hlavně ve špičkách doprava v širším centru Loun často kolabovala, vedly možná trochu „paradoxně“ a nečekaně i k jednomu pozitivnímu momentu pro budoucnost: na radnici se teď uvažuje o tom, že v Poděbradově a Fügnerově ulici na křižovatce u budovy ZUŠ bude nastálo vybudován kruhový objezd, který se tam osvědčil jako provizorní prvek během náročné situace, když byl součástí jedné z objízdných tras.

Kruhák je šikovný, píší řidiči

Po dvoutýdenní zkušenosti s objížďkami v centru ho v komentářích na sociálních sítích pochválila řada obyvatel města. Později i představitelé radnice potvrdili, že město nyní bude uvažovat o výstavbě stálého kruhového objezdu. „Kruhák v Poděbradce bych nechal na místě, osvědčil se, doprava byla plynulejší,“ napsal řidič Pavel z Loun. „Souhlasím, kruhák v Poděbradce je opravdu šikovný. Město by mělo nechat udělat studii proveditelnosti, a pokud by to šlo, zavést ho tam nastálo,“ přidal se řidič Miroslav z Loun. „Také souhlasím s ponecháním kruháku v Poděbradce,“ napsala i Vlasta Seifertová.

Radnice bude uvažovat o stálém kruhovém objezdu

Město se pokusí těmto názorům lidí po jejich zkušenostech vyjít vstříc. „Budeme o tom uvažovat, radnice podnikne potřebné kroky k možnému zavedení stálého kruhového objezdu,“ sdělil místostarosta Loun Pavel Csonka. V ohlasech se ovšem našel i člověk s odlišným názorem. „V Lounech už je dost kruháčů, tento není potřeba, řidiči nedodržují pravidla, ani nezastaví a rovnou tam vlítnou,“ vyjádřil se skepticky Martin Vysoký.

Pokud bude stavba schválena, ještě to i tak pár měsíců potrvá

Aktuálně je hlavní tah přes Louny v ulici Osvoboditelů od tohoto týdne již znovu otevřen, objížďky v okolních ulicích skončily a provizorní „kruhák“ u ZUŠ už je zase odstraněný, jezdí se tam „starým způsobem“ formou „hlavní ulice, vedlejší ulice, dej přednost v jízdě“, jaký platil před objížďkami. Pokud se skutečně začne na této křižovatce vytvářet stálý kruhový objezd, ještě to určitě potrvá minimálně několik měsíců, možná i rok až dva. Před stavbou musí vzniknout nejprve odborná studie k posouzení situace v místě a okolí, potom následují nutné souhlasy dopravní policie, schválení záměru v radě města a v zastupitelstvu. Teprve pak by následovala příprava projektové dokumentace ke stavbě a následně za dalších pár měsíců vlastní stavba.

Hlavní tah už je znovu otevřený, ale potíže jsou ještě jinde

Kanalizace pod ulicí Osvoboditelů praskla v polovině října, uzavírka a objížďky trvaly do 30. 10. Teď už je hlavní tah přes Louny opět průjezdný v obou směrech. Komplikace však stále ještě pokračují v Pivovarské ulici v historickém centru, kde opět nebyl dodržen poslední avizovaný termín otevření (ulice u náměstí je zavřená už od 10. července, podle SVS měla být otevřena 15. září, potom 30. září, nyní 31. října, ale opět se tak nestalo, pozn. red.), dál se také frézuje vozovka na výpadovce Louny – Raná – Most, kde řidiči jezdí kyvadlově a občas se tam stojí v kolonách. Práce v této lokalitě skončí na počátku prosince.

ČTĚTE TAKÉ: Na hlavním průtahu přes Louny začnou uzavírky a objížďky, potrvají dva týdny

ČTĚTE TAKÉ: V centru Loun bude zaveden jednosměrný průjezd. Žatecká brána bude sloužit pouze ke vjezdu

ČTĚTE TAKÉ: Kruhový objezd na Suzdalském náměstí: město se k této myšlence nyní znovu vrátilo po více než deseti letech

(na snímcích shora dolů: provizorní kruhový objezd u budovy ZUŠ v době objížďky, pod ním ulice Osvoboditelů krátce po „zasypání“ výkopů po opravě a úplně dole starosta a místostarosta Loun při kontrole postupu prací na stejném místě havárie. Foto město Louny a Markéta Plášilová)