Náměstí v Postoloprtech bude patřit myslivcům. Přijdou v průvodu i s koňmi

Postoloprty – Sobota v Postoloprtech bude patřit myslivcům a obecně fenoménu myslivosti v ČR. Pořadatelé v centru města připravili neobvyklý program pro veřejnost, součástí bude například i průvod myslivců v uniformách, hudba v kostele, promítání filmu a další zajímavosti.

Program začíná ve 13 hodin

Program setkání nazvaného Den se svatým Hubertem začíná v sobotu (4.11.) ve 13 hodin a skončí večer kolem 19. hodiny. Prvním bodem je vernisáž v budově knihovny a kulturního centra na náměstí, která otevře novou výstavu obrazů akademického malíře Václava Nasvětila. Ten se v motivech pro svá díla věnoval právě především přírodě a myslivosti. Ve 14 hodin se „na pochod“ vydá početný průvod myslivců. Vyrazí z předzámčí a přes náměstí zamíří do kostela. „V průvodu budou desítky myslivců, pojedou i jezdci i na koních,“ uvedla na dotaz naší redakce Hana Elsnicová ze spolku Porta Apostolorum, který je jedním z pořadatelů sobotního programu.

Slavnost myslivců je letos v Postoloprtech poprvé

Setkání myslivců k uctění jejich patrona sv. Huberta proběhne v Postoloprtech vůbec poprvé, pořadatelé ze spolku by z toho chtěli udělat každoroční tradici. „Náš spolek má různé aktivity, snaží se o vylepšování kulturního a společenského života v Postoloprtech, pořádá i různé dobročinné akce. Letos jsme přijali za svůj i nápad připravit pro lidi ve městě Den se svatým Hubertem a myslivci,“ vysvětlila Hana Elsnicová.

Požehnání a pak koncert v kostele

Až dojde průvod ke kostelu na náměstí, divákům na místě předvedou své umění mistři s trubkami a lesními rohy – Valdštejnovi trubači a Doupovští slivoni. Děkan postoloprtské farnosti Radim Vondráček před kostelem požehná myslivcům, symbolům myslivosti i celému shromáždění a potom bude další program pokračovat uvnitř kostela Panny Marie. Ve 14.45 tam začne působivý koncert ke cti sv. Huberta v podání umělců z agentury Čajka Music.

Šípkovou, nebo se zelím? Odpověď bude k vidění v kině

Následovat bude společné posezení a povídání s myslivci znovu v prostoru v předzámčí, kde bude k dispozici i občerstvení. Několikrát také opět zatroubí trubači. Program uzavře promítnutí legendárního filmu Slavnosti sněženek podle románu Bohumila Hrabala, v němž příroda v oblasti Polabí a myslivci z českých spolků hrají v příběhu velmi významnou roli. Filmové představení začne v Postoloprtech v kině od 17 hodin.

Myslivecká jednota letos slaví 100 let

Myslivost má v českých zemích i v Evropě dlouhou tradici, trvající po staletí. Myslivci zvěř nejen loví, ale také o ni pečují, stejně tak i o rozvoj lesů a přírody. Myslivci v minulosti často chodili v uniformách, tzv. kamizolách, tato tradice někdy přetrvává i dosud. Myslivost, motivy z lesa i z kontaktů se zvířaty byly také velmi častým námětem pro uměleckou tvorbu jak v hudbě, tak i v literatuře, ve výtvarném umění či fotografii. Aktuálně je v ČR zhruba kolem 60 tisíc registrovaných členů Českomoravské myslivecké jednoty. Toto sdružení organizovaných myslivců letos slaví 100 let od založení.

ČTĚTE TAKÉ: Promrzlý papoušek seděl na větvi u Ohře. Pomáhali mu lidé z Postoloprt i z druhého konce republiky

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšné dívky Ivana a Karolína z Postoloprt: jejich dílo věnované Karlu Čapkovi ozdobilo výstavu v Paříži

ČTĚTE TAKÉ: Povedený den v Postoloprtech: přišlo více než sto přátel cyklistiky a pomohli rodinám dvou zdravotně postižených chlapců

(ilustrační snímky: průvod myslivců při jejich podzimní slavnosti v minulých letech v moravském Holešově, městečku v blízkosti Kroměříže a Zlína. Foto Městský úřad Holešov)