Nový radar na mostě Veslařů začne měřit rychlost a sledovat chování řidičů

Louny – Na mostě Veslařů v Lounech by se měl objevit do konce listopadu nový radar, ukazující řidičům v autech jejich aktuální rychlost. Tento radar bude zatím jen „informativní“ a tedy bez sankcí v případě přestupků. Do budoucna však město uvažuje, že o pár týdnů či měsíců později by na most nechalo umístit také mobilní zařízení k měření rychlosti, které už během letošního roku použilo v jiných lokalitách a jež dokáže zaznamenávat překročení rychlosti i s identifikací aut a předávat je městskému úřadu k dalšímu řešení – například pokutám či správnímu řízení.

Informační radar ukládá jen statistické údaje

Umístění informačního radaru na most Veslařů schválila v průběhu října nejprve dopravní komise města a po ní v závěru měsíce i rada města. Informační radar zobrazuje řidičům aktuální rychlost jejich aut. Údaje vedoucí k identifikaci aut tento přístroj nezaznamenává, ale ukládá informace statistického charakteru – například o počtu vozidel, která v místě denně překročí povolenou rychlost. Informační radar bude v první fázi několik týdnů „prověřovat situaci“ a radnice se potom na základě výsledků, vypovídajících o chování řidičů v lokalitě, rozhodne, zda na most nechá umístit i druhý, stacionární radar, na základě jehož údajů by již motoristé po přestupcích městu platili pokuty.

Návrh poslal městu jeden z obyvatel

Návrh na umístění radaru na most Veslařů poslal lounské radnici jeden z obyvatel. Uváděl, že po vozovce na mostě a v jeho okolí jezdí auta příliš vysokou rychlostí. Při tom vznikají rizikové situace, neboť ulici za mostem přebíhá například hodně dětí, které míří do parku nebo na sportovní tréninky. Přes most vede hlavní silniční cesta z Loun do Dobroměřic.

Je to už dlouhá staletí nejdůležitější most v Lounech

Most přes Ohři byl v tomto místě vybudován již ve 13. století, později se jeho podoba i těleso stavební mostní konstrukce mnohokrát změnily. Dodnes je to hlavní most přes Ohři v Lounech. Název most Veslařů dostal v průběhu 20. století podle úspěšného veslařského klubu v jeho sousedství. Současný most je přitom v majetku nikoli města, ale Ústeckého kraje. Kousek od něj na stejné silnici ve směru na Dobroměřice navazuje na toto přemostění ještě i další most, tzv. inundanční (záplavový). Ten slouží od 17. století a umožňoval všem lidem, koňským povozům a později i autům stálé spojení „suchou nohou“ mezi Louny a Dobroměřicemi i v době, kdy pokaždé několik týdnů v roce byla Ohře u města rozvodněná a vylévala se do okolních polí a luk. Záplavový most v Lounech je nejdelší ze všech podobných inundančních mostů v ČR a před šedesáti lety byl vyhlášen národní kulturní a technickou památkou.  

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech už pracují dva nové měřiče rychlosti. Řidiči, kteří udělají přestupek, mohou čekat od města pokuty

ČTĚTE TAKÉ: Musíme postavit ještě tři sta sáhů a půl střevíce. Povodňová hráz v Oboře se budovala dva roky. Vydržela dodnes

(na snímcích: most Veslařů v Lounech při pohledu od staré vodárny a dole široká rovná vozovka na jeho povrchu, která svádí k rychlejší než povolené jízdě. Foto Mapy.cz)