Na parkovišti u Zlatého chmele bude možné stát jen maximálně dvě hodiny

Žatec – V Žatci se změní charakter parkoviště u obchodního centra Zlatý chmel, umístěného v Podměstí. Na parkoviště se vejde přibližně šedesát osobních aut a nově bude provozováno tak, aby sloužilo prioritně jen hlavně zákazníkům uvedeného nákupního centra s povolením stání auta na místě při nákupu maximálně dvě hodiny. Nebude tedy určeno široké veřejnosti bez omezování času a jakýchkoli jiných regulací, jak probíhal „nepsaný systém“ na místě dosud. Pozemek je v soukromém vlastnictví společnosti OC Zlatý chmel, nejde tedy o veřejné parkoviště například v majetku města.

Na místě už jsou i nové značky a tabulky

Změnu způsobu provozování parkoviště potvrdil na počátku května Městský úřad Žatec ve veřejné vyhlášce. Na místě se už také objevilo i nové dopravní značení s tabulkami, že parkovitě je soukromým pozemkem firmy, která provozuje uvedené obchodní centrum, a že lidé na něm mohou stát přes den při nákupech jen dvě hodiny. V dubnu k novému řešení situace v lokalitě vydal souhlas i Dopravní inspektorát Policie ČR v Lounech.

Ve dne dvě hodiny, v noci pouze s povolením majitelů

„V denní době od 7 do 19 hodin mohou parkoviště využívat zákazníci obchodního centra, doba parkování je vždy maximálně dvě hodiny. Večer a v noci od 19 hodin do 7 hodin budou moci na ploše parkovat jen auta, jejichž majitelé budou mít udělenou parkovací kartu od provozovatelů OC Zlatý chmel,“ vyplývá z nové vyhlášky, kterou podepsal Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravně správních agend Městského úřadu Žatec.

O změnu požádali sami majitelé parkoviště

O změnu provozu na parkovišti a zavedení uvedených pravidel požádali žateckou radnici sami zástupci společnosti OC Zlatý chmel, která má sídlo v Plzni. „Navrhovatelé požádali regulovat způsob využití parkoviště tak, aby parkoviště sloužilo zákazníkům obchodního centra a nesloužilo k trvalému odstavování vozidel od lidí bydlících převážně v bytových domech v okolí na sídlišti,“ vysvětlil Jiří Dobruský. Sousedního parkoviště podobné velikosti, přilehlého ke kulturnímu domu Moskva, se tyto změny týkat nebudou.

Samoobsluha, restaurace, služby…

K objektu obchodního centra Zlatý chmel patří větší prodejna s potravinami v přízemí a vedle ní restaurace, v patře je několik menších provozoven se službami a také sportovní sál na cvičení. Celý objekt byl postaven v 70. letech minulého století. Prodejna potravin vznikla jako tehdejší tradiční sídlištní „samoobsluha“, později už po změně režimu ji provozoval řetězec JIP, který z ní posléze po několika letech odešel, zhruba půl roku pak byla prodejna zcela uzavřena. Provoz následně obnovili noví vietnamští vlastníci, prodejna má nyní název Sony.  Podnikatelé ze stejné komunity vedou i sousední restauraci Zlatý chmel.

ČTĚTE TAKÉ: Pobočky pošty v Lounech i v Žatci budou od léta končit. Starostové žádné změny v plánech České pošty neprosadili

ČTĚTE TAKÉ: Nový supermarket Norma v Žatci: samotná stavba začne zřejmě na podzim, říká šéf

ČTĚTE TAKÉ: Na cestě k řece v Žatci už slouží lidem nové zábradlí. Pomůže proti uklouznutí hlavně v zimě a vymysleli ho sami obyvatelé města

(na snímcích: parkoviště u centra Zlatý chmel v Žatci. Foto Libor Želinský)