Konec skládky u přírodní památky. U Bílé skály teď bude nová louka a pak i přístřešek a posezení

Žatecko – Bílá skála je přírodní památka, oblíbená k procházkám, výletům a vyhlídce, v těsné blízkosti Staňkovic u Žatce. Oblast o velikosti asi sedm hektarů byla vyhlášena jako chráněné přírodní území v roce 1992. Jen kousek pod Bílou skálou přitom roky ležela skládka bioodpadu – zejména produktů ze zemědělství ze širšího okolí. Avšak to se nyní změní. Obec Staňkovice se rozhodla podobu chráněného území výrazně vylepšit a skládku zrušit.

Na místě skládky bude louka

„Skládku bioodpadu jsme uzavřeli a ukončili ukládání. Na skládce byla především chmelinka, to je odpad z činnosti chmelařů. Postupně po letech už značně tlela a někdy i zapáchala, nebyl z toho v okolí příjemný dojem. Stavební technikou jsme nechali místo srovnat. V budoucnu na místě vysejeme trávu, chceme, aby tam vznikla louka,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Pavel Pařízek, který je od loňského podzimu novým starostou Staňkovic.

Bioodpad patří do nádob, pomůžeme s odvozem, vzkazuje obec

Pod skálu dříve vozili odpad zemědělci a k nim se pak přidávali i někteří lidé z obce. Obecní úřad to chce teď ukončit, lidem vyjde vstříc například kontejnery na bioodpad nebo dalšími nádobami. „Prosíme všechny obyvatele, aby bioodpad ukládali na určená místa – aby využili kóje na bioodpad nebo kompostéry, které pracovníci obce následně odvezou. Nevozte již pod Bílou skálu žádný odpad, hezká místa v našem okolí musíme udržovat a chránit,“ uvedl obecní úřad v květnu na svém webu.

Na louce má být i nové posezení

 „V okolí Bílé skály postupem let vznikal kromě zemědělského nebo zahradního odpadu i další nepořádek. To všechno chceme nyní vyčistit a celkově vylepšit. Na nové louce plánujeme časem udělat i příjemné posezení ke krátkému odpočinku třeba pro lidi, kteří se tam vydají na procházku,“ vysvětlil starosta.

Ve Staňkovicích včetně všech místních částí žije přes 1100 lidí

Bílá skála je chráněným územím od roku 1992. Zhruba od stejné doby, od roku 1990, jsou i Staňkovice z hlediska samosprávy nově ustavenou samostatnou obcí s vlastním zastupitelstvem, starostou a obecním úřadem, zatímco předtím patřily pod správu města Žatce. Aktuálně žije v obci celkem více než 1100 lidí a zejména ve Staňkovicích se hojně staví i nové rodinné domy. Pod správu Obecního úřadu Staňkovice spadají i další dvě vesnice v okolí, tzv. místní části: jsou to Selibice a Tvršice. Ty byly původně „řízeny“ také ze Žatce, ale po osamostatnění Staňkovic se jejich obyvatelé rozhodli přejít pod správu tohoto obecního úřadu, pro ně bližšího.

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky

ČTĚTE TAKÉ: Nová naučná stezka k památným dubům: dobrovolníci ji pomohli vyčistit při akci Ukliďme Česko

ČTĚTE TAKÉ: Myslivci u Blatna prošli pole s vojtěškou a zachránili tři srnčata před sekačkami

(na snímcích: Bílá skála u Staňkovic a vyhlídka z ní. Foto Obecní úřad Staňkovice)