Nová pěkná vycházková cesta u Loun: stovka stromů už vesele roste, teď přibude dalších skoro padesát

Louny – Před třemi roky to byla opravená krásně bílá kaplička a nově vysazená alej z ovocných stromů podle osvědčených zvyklostí z historie, teď budou práce na obnově vycházkové přírodní cesty v oblasti mezi Louny a Zeměchy pokračovat. Odborníci vysázejí v krajině už nyní na podzim více než 40 dalších stromů, založí také rozlehlé louky. Cesta pro pěší a cyklisty s pěkným prostředím v okolí se postupně prodlouží až do Zeměch.

Stromů už bude brzy přes 150

„Nyní v září začaly práce na dalším vylepšování této vycházkové cesty. Celkem bude nyní vysazeno 44 stromů, budou to zejména duby, javory, slivoně a jeřáby. Vznikne tím nové jednostranné stromořadí, založené podél cesty,“ vysvětlila Zlata Náglová z Městského úřadu Louny. Už v roce 2020 v oblasti bylo vysazeno více než sto stromů, například třešně, hrušně, jabloně či rovněž slivoně. Opravena byla i výklenková kaplička stojící nedaleko dnes už téměř nevyužívaného nádraží Louny předměstí.

Úpravy stojí skoro půl milionu

Za nynější úpravy v krajině zaplatí město Louny zhruba 470 tisíc korun, informovala dále Zlata Náglová. Práce vede firma Rekultivační výstavba Most, skončit mají letos přibližně do poloviny prosince. Část nákladů by podle představ radnice mohla městu pomoci uhradit případná dotace z operačních programů pro životní prostředí, o kterou už město Louny požádalo.

Další část cesty by mohla vést až do Zeměch

„Město Louny nyní vytvoří a dokončí cestu až k hranici svého katastru, další její část by pak mohla vést až do Zeměch. Tato obec má také zájem cestu prodloužit a podílet se na jejím vylepšení. Jsem rád, že se nám společně daří vytvořit pěkné prostředí pro vycházky lidí do přírody,“ doplnil starosta Loun Milan Rychtařík.

ČTĚTE TAKÉ: Alej, louky, pás lesa. Opuštěná kaplička i nádraží dostanou společnost

ČTĚTE TAKÉ: Jabloně, třešně, ale i duby a lípy. Více než stovka mladých stromů, které vytvoří novou alej, už je zasazená v zemi

ČTĚTE TAKÉ: Po prázdninách začíná oprava stezky u Ohře v Lounech, do konce září má být hotovo

(na snímcích: obnovování cesty mezi Louny a Zeměchy, podél ní porostou desítky stromů. Založena bude i louka o rozloze přes 4000 čtverečných metrů. Foto Městský úřad Louny)