Přestavba provizorního objezdu na trvalou okružní křižovatku se přiblížila o další krok. Kvůli stavbě padne i několik větších stromů

Žatec – Přestavba provizorně vytvořeného kruhového objezdu, sestaveného před více než dvěma lety z mobilních betonových bloků, na trvalou okružní křižovatku se přiblížila o další krok. Jde o křižovatku v Žatci u výjezdu směrem na Most, kde se stýkají hlavní silniční tahy Plzeň-Most a Žatec-Staňkovice-Louny.

Kácet se bude ořešák i javor

Krajský úřad v Ústí nad Labem nyní na začátku května vydal rozhodnutí o umístění stavby, v němž popsal několik nutných podmínek, aby mohla být přestavba křižovatky provedena. Kvůli stavbě bude také pokáceno několik větších stromů poblíž levého břehu Ohře, mezi nimi například ořešák nebo javor. I toto kácení krajský úřad ve svém povolení povolil s podmínkou, že musí proběhnout v době vegetačního klidu (od listopadu do března), které je pro dřeviny šetrnější.

Práce by mohly začít už příští rok

Přestavba křižovatky na trvalý kruhový objezd by tak mohla začít již v průběhu příštího roku. Žádost o přestavbu místa na trvalou okružní křižovatku podalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) loni v prosinci, Krajský úřad Ústeckého kraje záměr povolil, v dubnu zahájil územní řízení a nyní vydal rozhodnutí o umístění stavby. Ze strany ŘSD bude teď následovat hledání stavební firmy jako zhotovitele zakázky a žádost o stavební povolení.

Okruh z betonových bloků vznikl na místě v prosinci 2020

Na křižovatce zatím platí „provizorní podoba“ kruhového objezdu s uvedenými betonovými bloky. Křižovatka v tomto režimu funguje již od prosince 2020. Krajský úřad následně v srpnu 2021 vydal povolení, že tento provizorní stav s „přechodnou úpravou provozu“ může platit až do konce roku 2024. Pro další období už bude potřeba s předstihem vytvořit novou klasickou okružní křižovatku stálého charakteru.

Bezpečnější křižovatku žádali i lidé v petici

Snaha o přestavbu této velmi frekventované křižovatky trvá už několik posledních let. Cílem je hlavně zvýšení bezpečnosti v této lokalitě, kde se dříve, ještě v dobách průsečíkového křížení, často stávaly dopravní nehody a mnohdy i s tragickými následky. K přestavbě křižovatky na kruhový objezd vybízela v roce 2019 i občanská petice, kterou tehdy podepsalo kolem dvou tisíc lidí. Nakonec se město a ŘSD v listopadu 2020 dohodly na společném postupu při rychlém vytvoření provizorní kruhové křižovatky a na záměru později toto místo přestavět na trvalý kruhový objezd.

(na snímku nahoře: provizorní kruhová křižovatka z betonových bloků funguje na severním okraji Žatce už více než dva roky. Foto Městský úřad Žatec – Tomáš Kassal)

ČTĚTE TAKÉ: Provizorní objezd z betonových bloků v Žatci se změní na trvalou okružní křižovatku. Přestavba začne v příštích měsících

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: Dočasná kruhová křižovatka s betonovými bloky v Žatci: nehody už nejsou, provoz v současné podobě zůstane zachován nejméně tři roky