Král přijel z lesa už ve čtvrtek. Další den se vztyčí a máje v Ročově mohou začít

Ročov – První víkend v květnu bývá tradičně zasvěcen lidové slavnosti Ročovské máje. Účastníci kromě zábavy, hudby, tance a pochodu v krojích uctí také památku obětí válek. Ročovské máje proběhnou v sobotu 6. května a program je připraven v Ročově, v Břínkově i Úlovicích.

Tichá vzpomínka na oběti válek

Slavnost začne v 9.30 dopoledne v Břínkově, pak bude program pokračovat po 10. hodině u památníku v Úlovicích, kde účastníci tichou vzpomínkou připomenou památku obětí první i druhé světové války a květnových událostí v roce 1945 při osvobozování Československa od německého nacismu. V 10.30 hodin začne již veselejší májový taneční průvod rovněž v Úlovicích.

Po průvodu bude posezení u sokolovny s muzikou

V Ročově je hlavní program připraven na odpoledne, nejprve ve 13 hodin vystoupí děti ze školy při koncertě v kostele v Horním Ročově, poté ve 14 hodin proběhne pietní vzpomínka na oběti válečných konfliktů i u pomníku v Ročově. Ve 14.30 začínají veselé staročeské máje a večer po ukončení průvodu bude následovat posezení s hudbou v pergole u sokolovny.

Mladí pomocníci přivezli krále i 300 menších májek

Ročov a i okolní osady budou vyzdobeny stovkami menších májek. „Naši skvělí pomocníci jich přivezli už ve středu z lesa zhruba tři stovky. Ve čtvrtek potom přivezli i mohutného krále, který se bude zdobit v pátek odpoledne a pak vztyčovat v ročovském parku. Potom ho v noci podle tradice budou i další mladí dobrovolníci hlídat,“ vysvětlil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Přijďte, těšíme se na vás! – říká starosta

Staročeské máje společně pořádají městys Ročov, občanské spolky, zemědělské družstvo Podlesí Ročov a další dobrovolní pomocníci. „Všem moc děkujeme a těšíme se na setkání! Srdečně zveme všechny návštěvníky!“ dodal starosta.

ČTĚTE TAKÉ: Tanec v krojích, vztyčený král, veselá slavnost. Do Ročova se po tříleté odmlce kvůli covidu vracejí tradiční máje

ČTĚTE TAKÉ: V Úlovicích opravili husitskou zvoničku. Na jaře při májích bude zase zvonit

ČTĚTE TAKÉ: Za rok na shledanou! Dvě sochy o váze přes tisíc kilo zdobily ročovskou věž a teď putovaly k renovaci

(na snímcích: příjezd letošního „krále“ z lesa a pod ním náklad menších májek na valníku. Úplně dole je vztyčování krále při jednom z minulých ročníků slavností. Foto Městys Ročov)