Pivovar musel výrazně zeštíhlit, ale do Chmelfestu se opět zapojí. Tradiční svátek chmele, piva a jara je už tuto sobotu

Žatec – Teplice, Ústí, Karlovy Vary, to jsou nová místa v ČR, kde se v průběhu dubna začalo prodávat pivo vyrobené v Žateckém pivovaru po jeho nedávné ekonomické i výrobní přeměně a zavedení nových technologií. Již předtím v průběhu března nové žatecké pivo mohli zákazníci okusit také v nasmlouvaných restauracích v Mostě, Praze, Plzni a dalších. Řada z nich je i v domovském Žatci.

Hlavní podíl výroby teď směřuje k vypití jako čepované v restauracích

Pivovar v loňském roce prošel výraznou restrukturalizací. Kvůli stále vyšším cenám za energie, které vedly ke ztrátám při hospodaření, musel změnit způsob výroby piva a přejít na úspornější technologie s mnohem nižšími náklady. Z podniku starého více než 200 let se stal „minipivovar“, který zachoval své tradiční pivní značky, ale snížil výstav a zaměřuje se nyní především na produkci čepovaného piva, určeného ke spotřebě v restauracích. Podíl lahvového piva oproti minulosti výrazně klesl, zhruba na 10 %. Lahve jsou navíc spíš ve formě „dárků nebo suvenýrů“, nejde tedy o klasické pivní půllitrové lahve určené k běžnému prodeji v obchodech s potravinami. V Žateckém pivovaru také velmi ubylo pracovníků – z původních zhruba čtyřiceti jich zůstalo jen pět.

Chmelfest byl poprvé v pivovaru v roce 2013

Pivovar i přes všechny tyto razantní, pro mnoho lidí nepříjemné, avšak z ekonomického pohledu nutné změny ovšem nepřerušil svou tradici zapojovat se do zábavných aktivit pro veřejnost, anebo je rovnou pomáhat vytvářet. Tento víkend bude jeho areál opět významnou součástí tradičního Chmelfestu, což je jarní svátek piva, chmele a dobré nálady. Pivovar je spolupořadatelem Chmelfestu od roku 2013, kdy část programu poprvé probíhala v jeho areálu. Celá tato slavnost má tradici již třiadvacet let, tedy od superkulatého roku 2000.

Požehnání nové úrodě a pak už hudba, soutěže, pivo a zábava

Letošní Chmelfest je připraven na nadcházející prodloužený víkend, konkrétně na sobotu 6. května. Program začíná v 10 hodin a potrvá až téměř do půlnoci. Městem projde tradiční veselý průvod milovníků chmele a piva v podobě různých recesistů se startem u Chmelařského muzea, chybět nebudou zemědělské stroje, alegorické vozy ani Chmelobrana. Na náměstí dojde k požehnání nové úrodě, aby se do srpna vydařila, a potom už se hlavní program bude odehrávat v areálu Žateckého pivovaru. Proběhne několik soutěží ve chmelových a pivních dovednostech a k dobré náladě pak bude hrát několik kapel z regionu, například Slavík, YenTac, Sophie Chair, Alchymie a NaJust. Žatecké pivo a další chutné občerstvení samozřejmě nebude chybět.

(na snímku nahoře: účastníci připravují své pojízdné rekvizity před startem veselého průvodu při Chmelfestu v Žatci v roce 2018. Foto Julie Botková)

ČTĚTE TAKÉ: Žatecký pivovar už znovu vaří pivo. Zájemci mohou „točené“ ochutnat v Žatci, Mostě, ale i Praze a Plzni, s dalšími místy se jedná

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Pivovar tlumí výrobu a končí prohlídky, ale veselý Chmelfest v jeho blízkosti proběhne

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů