Padesát tisíc nově nakažených lidí za den. To je víc než Louny a Žatec dohromady. Ke slovu opět přicházejí zákazy návštěv

Louny, Žatec, ČR – Když padl tento týden v pondělí (24.1.) tehdejší zatím „absolutní rekord“ počtu nově nakažených lidí virem Covid-19, zjištěných za jeden den na území ČR od samého začátku epidemie v březnu 2020, šlo o číslo přes 30 tisíc lidí. Stačily ovšem jen dva dny a už jsou počty zase úplně v jiných kategoriích. Ve středu (26.1.) padla další hranice: zdravotníci zjistili za jeden den přírůstek nových případů nákazy u více než 54 tisíc lidí.

Zákazy návštěv v Lounech i Žatci platí od soboty 29. ledna

Epidemie v těchto dnech pokročila do dalšího ze svých vrcholů. Některé zdravotní a sociální instituce i v okrese Louny už na nový vývoj reagovaly opětovným vyhlášením zákazu návštěv, aby ochránily své pacienty a klienty. Například v domovech seniorů v Lounech i v Žatci bude platit zákaz návštěv shodně od soboty 29. ledna. „Vzhledem k razantnímu nástupu omikronu vyhlašujeme preventivní a dočasný zákaz návštěv. Bude platit od soboty 29. ledna prozatím do neděle 6. února, potom uvidíme podle dalšího vývoje situace. Naším cílem je redukovat počet cizích osob v budově a snížit riziko nákazy. Věřím, že celkově s pandemií snad už jsme v cílové rovince, doufáme v brzké zlepšení,“ informovala Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory Louny.

Musíme chránit obyvatele před nákazou

Podobné je to i v Domově seniorů v Žatci, také tam platí zákaz návštěv ve stejném termínu – od této soboty do první únorové neděle. „V našem domově mezi klienty a pracovníky nemáme aktuálně žádné potíže s covidem, ale rozhodli jsme se udělat tento preventivní krok s cílem ochránit naše obyvatele před nákazou. Současná vlna omikronu je skutečně velmi razantní. Pevně doufám, že se naplní slova odborníků a nynější omikronová vlna, až skončí, bude doopravdy skutečnou tečkou za celou epidemií i covidovým obdobím,“ uvedl Petr Antoni, ředitel domova.

Zákaz platí i v lounské nemocnici

Zákaz návštěv už minulý týden obnovila také Nemocnice Agel v Lounech. Původně návštěvy znovu povolila od 6. ledna, protože v době kolem svátků se situace kolem Covid-19 trochu zklidnila a nových nákaz bylo méně, avšak minulý týden začalo infekcí v ČR znovu výrazně přibývat a lounská nemocnice od 19. ledna znovu zakázala návštěvy u pacientů v léčebně.

Omikron je silně nakažlivý, ale většinou nemívá vážné následky

Trochu lepší zprávou je ale to, že „aktuálně řádící“ varianta koronaviru zvaná omikron má podle odborníků sice velmi vysokou nakažlivost, a proto jsou nyní denní přírůstky nově nakažených lidí tak vysoké, avšak naštěstí podle vědců a zdravotníků nezpůsobuje v porovnání s předchozími mutacemi příliš často těžký průběh nemoci, v drtivé většině případů není vůbec nutná hospitalizace a lidé se z ní dokážou po pár dnech samoléčby většinou dobře zotavit.

(na snímku nahoře: posezení klientů v Žatci s ředitelem domova pro seniory Petrem Antonim letos v lednu. Foto Domov pro seniory Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Počty nakažených zase lámou rekordy. Nemocnice Louny obnovila zákaz návštěv, gymnázium odložilo den otevřených dveří

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet tříd v karanténě, školka v Chlumčanech komplet zavřená. V okrese Louny je teď nejvyšší výskyt Covid-19 v rámci celého Ústeckého kraje

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce