Počty nakažených zase lámou rekordy. Nemocnice Louny obnovila zákaz návštěv, gymnázium odložilo den otevřených dveří

Louny, ČR – Nákaza virem Covid-19 v posledních dvou týdnech opět výrazně zesílila. Počet nově potvrzených případů v celé ČR tento týden v pondělí (24.1.) dosáhl čísla 30 350. Je to zatím absolutně nejvyšší počet denního přírůstku v ČR za celou dobu trvání epidemie na našem území, tedy od března 2020. Pomyslného druhého místa, předchozího „rekordu“, přitom bylo dosaženo jen před týdnem, 18. ledna. Tehdy za den přibylo 28 494 nově nakažených lidí, vyplývá ze zprávy ČTK.

Návštěvy v nemocnici byly povolené ani ne dva týdny

Epidemie kromě dalších oblastí ČR logicky zesiluje i v okrese Louny. Projevuje se to například karanténami ve školách, zákazy návštěv v nemocnicích, rušením některých už naplánovaných setkání. Například v nemocnici v Lounech obnovilo její vedení zákaz návštěv. V době kolem prosincových svátků se epidemiologická situace sice načas zlepšila, a tak nemocnice Agel Louny od 6. ledna opět po předchozí pauze povolila návštěvy pacientů v zařízení, jenže netrvalo ani čtrnáct dní a zákaz návštěv byl znovu vyhlášen. „Zákaz návštěv v lounské nemocnici nyní platí od 19. ledna. Důvodem je výrazně zhoršená epidemiologická situace a přibývání počtu nových infekcí. Jsme nuceni chránit zdraví našich pacientů a klientů, zákaz platí až do odvolání,“ uvedl Adam Knesl, mluvčí Nemocnice Agel Louny.

Den otevřených dveří by byl teď příliš rizikový

Gymnázium Václava Hlavatého v Lounech avizovalo na minulý týden den otevřených dveří pro zájemce o studium a širokou veřejnost, ale kvůli horšící se epidemii ho krátce před termínem odložilo. „Původně jsme prezentační den plánovali na čtvrtek 20. ledna. Kvůli prudce rostoucímu počtu nakažených lidí jak v celé ČR, tak i některých našich žáků a zvyšujícímu se počtu tříd v karanténě jsme ale potom považovali akci pro veřejnost za příliš rizikovou. Den otevřených dveří chceme uspořádat v náhradním termínu. Snad by se to mohlo povést za dva až tři týdny, doufáme, že už se situace nebude zhoršovat,“ sdělil Daniel Syrovátko, ředitel gymnázia.

V karanténě jsou nyní desítky školních tříd

Aktuálně je v okrese Louny více než dvacet školních tříd v karanténě, uzavřena byla také jedna mateřská škola. Jednu třídu v karanténě má například ZŠ 28. října v Žatci, a to už od minulého týdne. „Karanténa v 7. třídě tam byla nyní prodloužena až do 26. ledna, mezi dětmi se objevil další pozitivní PCR test,“ vysvětlila ředitelka školy Jana Hassmanová.

Domov seniorů se snaží stále udržet možnost návštěv

Jedna klientka měla v minulých dnech pozitivní antigenní test v Domově seniorů v Lounech. Byla převedena do izolace, jinak všichni další obyvatelé i zaměstnanci jsou zatím v pořádku, tedy s negativními výsledky testů. Zákaz návštěv tedy domov zatím nevyhlašuje. „Věřím a doufám, že máme před sebou snad už poslední epizodu covidu. Nemáme teď v úmyslu domov zavírat nebo omezovat pohyb klientům. Zákaz návštěv a zákaz vycházení mimo budovu bude platit pouze pro covid pozitivní. Nadále však bude nutné při návštěvách používat například respirátor a prokazovat se potvrzením o očkování nebo jinými doklady bezinfekčnosti. Jsme ve stálém spojení s hygieniky,“ uvedla Jana Černá, ředitelka Domova pro seniory Louny.

Varianta omikron je silně nakažlivá, ale podle expertů škodí méně než jiné

Odborníci uklidňují veřejnost alespoň výsledky svých výzkumů a statistik, podle nichž v poslední době řádí varianta koronaviru zvaná omikron. Ta má sice velmi vysokou nakažlivost, a proto jsou nyní denní přírůstky nově nakažených lidí tak vysoké, avšak naštěstí tato varianta podle vědců a zdravotníků nezpůsobuje v porovnání s předchozími mutacemi příliš často těžký průběh nemoci a lidé se z ní dokážou po pár dnech většinou dobře dostat a bez následků. To by měla potvrzovat i čísla o počtu pacientů s těžkým průběhem covidu, umístěných v nemocnicích, která v posledních dnech klesají.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Podbořanská radnice omezuje provoz, v Lounech se schází krizový štáb. Epidemie je na dalším vrcholu

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet tříd v karanténě, školka v Chlumčanech komplet zavřená. V okrese Louny je teď nejvyšší výskyt Covid-19 v rámci celého Ústeckého kraje

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce