Podbořanská radnice omezuje provoz, v Lounech se schází krizový štáb. Epidemie je na dalším vrcholu

Louny, Žatec, Podbořany – Omezování provozu úřadů pro veřejnost, rušení kulturních a společenských akcí, zákazy návštěv ve zdravotnických zařízeních, desítky školních tříd v karanténě – taková je aktuální situace v okrese Louny. Další vlna epidemie Covid-19 udeřila naplno a během listopadu stále sílí. Počty denních přírůstků nově nakažených lidí v celé ČR v tomto týdnu dvakrát přesáhly číslo 20 tisíc a byly úplně nejvyšší od března 2020, kdy se v ČR poprvé objevil potvrzený případ koronaviru.

32 tříd je nyní v karanténě

„V okrese Louny je v současnosti uzavřeno 32 školních tříd. Mezi dětmi se tam vyskytl koronavirus, školáci jsou v karanténě,“ informoval starosta Loun Pavel Janda. Na přelomu října a listopadu, když se epidemie „rozjížděla“, bylo v karanténě přibližně dvacet tříd ze čtrnácti škol. Incidenční číslo, počet nově nakažených lidí za týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, tehdy činilo kolem tří stovek. „Za poslední týden je v okrese Louny 531 nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel,“ upřesnil nejčerstvější číslo starosta.

Podbořanská radnice bude otevřena jen dva dny v týdnu

První z radnic, která se rozhodla omezit přístup pro veřejnost v souvislosti s novou vlnou epidemie, je Městský úřad Podbořany. „Od pondělí 22. listopadu bude radnice otevřena jen dva dny v týdnu – v pondělí a ve středu. Kvůli epidemii jsme nuceni zvýšit ochranu úředníků a občanů,“ informoval tajemník radnice Martin Gutzer. Lidé mají nyní podle něj, pokud to jde, osobní návštěvu odložit a s pracovníky města co nejvíce komunikovat „na dálku“, například formou mailů nebo telefonů.

Roušky, dezinfekce, limit pro počet návštěvníků…

Určitá omezení platí také například v turistickém informačním centru na náměstí v Lounech. „Vrátili jsme se k limitu pro maximální počet návštěvníků v našich menších prostorách. V jednom okamžiku tam mohou být jen nejvýše dva klienti. Zbylí by případně museli chvíli počkat venku, než se uvolní místo. Prosíme také všechny návštěvníky o nošení roušek a používání dezinfekce rukou, máme pro dezinfekci bezkontaktní stojan,“ popsala Denisa Hart, vedoucí infocentra v Lounech.

Rušení v kultuře i ve sportu, další směr určí krizový štáb

Kvůli epidemii bylo zrušeno už několik plánovaných kulturních, společenských, ale i sportovních akcí. O tomto víkendu to byl například veřejný halový triatlon, který měli uspořádat veslaři ve sportovní hale v Lounech, ale kvůli nepříznivému vývoji situace ho rozhodli přeložit na jaro, potvrdil předseda veslařského klubu Martin Vorel. Zrušeny byly také například všechny mimořádné předvánoční prohlídky a adventní koncerty v interiérech zámků Stekník a Krásný Dvůr, původně plánované na prosinec. A to ještě nemusí být v otázce rušení či omezení zdaleka všechno. V pondělí se na radnici v Lounech sejde krizový štáb města. „Kromě mnoha dalších opatření, souvisejících s provozem škol, školek, domova pro seniory, kulturních a sportovních zařízení a dalších, bude štáb řešit například i to, jaký bude osud našich městských adventních akcí,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda.

V Lounech se uvažuje o možnosti obnovit očkovací místo

Se sílící epidemií a zpřísňováním pravidel zároveň i stoupá zájem lidí o očkování. V Podbořanech od čtvrtka 18. 11. znovu obnovili provoz očkovacího místa pro veřejnost v Nádražní ulici. Centrum, které bylo v provozu od dubna do září, ale pak přerušilo činnost kvůli tehdejšímu malému zájmu lidí, teď očkuje dva dny v týdnu a otevřeno by mělo být minimálně do konce roku. Nechystá se obnovení očkovacího místa také v Lounech? „Uvažujeme o tom. Už jsem oslovil nemocnici Agel, čekáme na jejich reakci. Jinak máme už připravený personál i domluvený předběžný souhlas od kraje,“ uvedl na dotaz naší redakce starosta Loun Pavel Janda. Očkovací centrum v Lounech bylo v provozu od března do července ve vstupní části areálu nemocnice Agel. Potom i ono ukončilo činnost, protože zájem lidí klesal. Nyní ale opět stoupá. V posledních týdnech na přelomu října a listopadu přijel do Loun třikrát mobilní očkovací tým zdravotníků Ústeckého kraje. Lidem aplikovali za tyto tři „návštěvy“ zhruba tisíc dávek vakcíny, zájemci stáli v dlouhých frontách. Další termín pro očkování v Lounech tímto způsobem je dohodnutý s krajským týmem na 9. prosince.

Stálé očkovací místo je v Žatci, zatím ještě ani jednou nepřerušilo provoz

Hlavní očkovací místo na území okresu Louny působí na poliklinice v Žatci. V provozu je od letošního února a zatím až dosud ještě nikdy nepřerušilo činnost. Nyní očkuje zájemce čtyři dny v týdnu. Jenom od února do září zdravotníci v tomto centru očkovali skoro 40 tisíc lidí, informoval Tomáš Kassal ze žatecké radnice. V současnosti už se číslo bude blížit padesáti tisícům lidí, kteří dostali vakcínu v očkovacím centru v Žatci.

ČTĚTE TAKÉ: A je to tu zase: kulturní akce se začínají opět rušit kvůli epidemii. Zámky Stekník a Krásný Dvůr oznámily konec předvánočních plánů

ČTĚTE TAKÉ: Domov pro seniory v Lounech po řadě měsíců znovu vyhlásil zákaz návštěv. U dětí ve školách brzy opět začne testování

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet tříd v karanténě, školka v Chlumčanech komplet zavřená. V okrese Louny je teď nejvyšší výskyt Covid-19 v rámci celého Ústeckého kraje

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)