Vánoce už o dušičkách. První výstavy rozjelo muzeum v Žatci

Žatec – První letošní kulturní či společenské akce pro veřejnost v okrese Louny, zaměřené tematicky k blížícím se vánočním svátkům, se rozjely v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci již „na dušičky“, tedy hned na počátku listopadu. V Křížově vile začala ve čtvrtek (2.11.) výstava s názvem Pomocníci Vánoc a hned o týden později, ve čtvrtek 9. 11., bude následovat vernisáž další vánoční výstavy, tentokrát v hlavní budově muzea v Husově ulici.

Návštěvníci mohou vidět kolem 90 betlémů

Půjde o výstavu betlémů a pořadatelé jí dali název V jesličkách na seně. Vernisáž této výstavy je připravena na nadcházející čtvrtek (9.11.) v hlavní budově muzea od 17 hodin. „Ve sbírkách našeho muzea je zhruba devadesát betlémů vyrobených z různých materiálů. Necelá polovina je z papíru, což je nejběžnější materiál na výrobu, ostatní jsou vyrobeny ze dřeva, sádry, keramiky, mýdla, perníku, cínu, skla, kukuřičného šustí, slámy a dalších prvků. Raritou je třeba betlém z krabiček od zápalek nebo betlém pocházející z africké Tanzanie,“ uvedla autorka výstavy Jitka Krouzová.

Zájemci si mohou postavit vlastní papírový betlém

Výstava potrvá až do 14. ledna a její návštěvníci si mohou vyzkoušet i sami postavit svůj vlastní betlém podle předloh pocházejících z Muzea papírových betlémů ze Zábrdí u Husince v Jihočeském kraji. Kdo je hodně netrpělivý, má pověstnou tvůrčí neklidnou duši, nechce se mu čekat až do výstavy a chtěl by si zkusit postavit svůj betlém pomocí nůžek a lepidla už dříve třeba u sebe doma, může si jednu z předloh stáhnout například zde.

V Křížově vile jsou Pomocníci Vánoc

První z výstav s názvem Pomocníci Vánoc v Křižově vile už začala 2. listopadu a potrvá do 30. prosince. K vidění je mnoho předmětů ze sbírky Lenky Urbanové z Kamenných Žehrovic na Kladensku, která už roky sbírá věci spojené s Vánocemi. „Například to jsou stojánky na stromek, vánoční ozdoby, pomůcky na výrobu cukroví, pohlednice, ozdobné dárkové papíry a mnoho dalšího,“ popsali pořadatelé výstavy.

Velké stromy na náměstích začnou svítit v prosinci

Města v okrese Louny v minulých dnech už také zveřejnila, kdy budou pořádat adventní slavnosti spojené s prvním rozsvícením vánočních stromů na náměstích. V Lounech, Žatci, Podbořanech i Postoloprtech tato každoroční oblíbená setkání letos proběhnou o víkendu 2. a 3. prosince. V některých městech se strom poprvé rozsvítí v sobotu večer a v některých v neděli.

(na snímku nahoře: výstava Pomocníci Vánoc v Křížově vile v Žatci. Mezi exponáty jsou i skřipce na svíčky. Foto Regionální muzeum Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Vroucně jsme pěli, maminka zkoumala rozedrané děti, nikdy nezapomenu. Vánoce v Lounech a Žatci před mnoha desítkami let

ČTĚTE TAKÉ: Za dveřmi šustil papír, do pokoje jsme mnoho dní vůbec nesměli vstoupit. Vánoce před 120 lety v rodině slavného lounského rodáka

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: drsná smrt muže, jehož hudba patří k symbolům českých Vánoc