Slavný chrám v Lounech změnil vizáž. Večer už není žlutý, ale bílý
Louny – Chrám svatého Mikuláše, symbol města Loun a jeho nejvýznamnější památka, výrazně proměnil svou vizáž. Je to patrné zejména večer a v noci při umělém nasvícení. Slavný kostel v centru města místo původní teplé žluté nyní dostal chladnější bílou barvu.
Hlavním cílem nebyla změna barvy, ale úspory za elektřinu
Změna se udála na přelomu října a listopadu. Souvisí to s tím, že radnice v Lounech nechala Mikulášův chrám nasvítit jiným způsobem, avšak prvotním cílem nebyla změna barvy, ale ekonomické úspory při platbách za elektřinu při osvětlení památky.
Některým lidem se bílý chrám líbí, jiní by chtěli zpět původní žlutý
Některým lidem se nová vizáž kostela líbí, jiní ale mají výhrady, jak vyplývá z jejich ohlasů na sociálních sítích. „Náš kostel zase ožil a je to krásné!“ napsala Alena Synková ve svém komentáři. Zcela opačný názor má František Bartoň. „Tohle je naprostá katastrofa, ta studená bílá,“ sdělil svůj dojem. „Krok města směřující k úsporám je super, ale jinak si myslím, že kdyby teplota světla na chrámu byla víc do žluta, tak jak to bylo dříve, bylo by to lepší. Víc by to ladilo s osvětlením okolních ulic,“ vyjádřil se také Pavel Dan Hetzer.
Město nechalo vyměnit šestnáct svítidel, úspora bude skoro 200 tisíc ročně
Městský úřad Louny nechal v systému nasvícení kostela vyměnit šestnáct svítidel, místo původních s větší spotřebou odborná firma nyní namontovala světelné body úspornější. „Díky tomu město Louny každý rok ušetří 179 tisíc korun při platbách za elektřinu pro nasvícení kostela. Úspora oproti předchozímu stavu bude činit až 90 %,“ vyčíslil Marcel Mihalik, mluvčí lounské radnice. Počáteční investice za změnu osvětlovacího systému a výměnu světelných zdrojů ovšem činila 700 tisíc korun, takže náklady se městu vrátí až zhruba za čtyři roky a teprve potom už bude naplno „využívat úspor“.
Památky svítí jen o víkendech a svátcích a jen do půlnoci
O změně systému osvětlení nejen v případě Chrámu svatého Mikuláše, ale i u dalších památek, například Žatecké brány či Barokního špitálu, rozhodla rada města již v závěru roku 2022 kvůli tomu, že loni na podzim začaly u dodavatelů výrazně růst ceny elektřiny. Radní tehdy rozhodli i o tom, že památky ve městě nebudou přes podzim a zimu nasvícené každý den, jak tomu bylo dříve, ale nově jen od pátku do neděle a o státních svátcích. „Kostel sv. Mikuláše budeme osvětlovat v pátky, soboty, neděle a o svátcích – a vždy jen do půlnoci. Dominantu města pro turisty i naše obyvatele stále osvětlujeme, ale přitom se chováme i hospodárně,“ uvedl nyní starosta Loun Milan Rychtařík.
Krásný chrám má za sebou zhruba 500 let historie
Chrám sv. Mikuláše je největší a nejznámější lounská památka. V současné podobě má za sebou zhruba 500 let historie, základní kámen byl položen v roce 1520 a krásný kostel byl dokončen roku 1538. Stavitelem byl známý architekt Benedikt Rejt, jiným jménem nazývaný také jako Beneš z Loun. Architekt se ve své době podílel i na přestavbách Pražského hradu. Kostel v Lounech je národní kulturní památka, církev ho využívá k obřadům a turisté stoupají i na jeho věž k vyhlídce na město a okolní kopce Středohoří. Každý rok na ochoz věže vyšplhá v průměru přes šest tisíc návštěvníků.
ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii
(na snímcích: Mikulášův chrám v nové vizáži s bílou barvou. Na posledním obrázku je pro srovnání původní žluté nasvícení. Foto město Louny)