Šest a půl tisíce návštěvníků za rok. Výstup na věž chrámu v Lounech je u lidí velmi oblíbený, v pátek začne hlavní letní sezona

Louny – Stačí maličkost: vyšlápnete jen 180 schodů a hned jste tam. Na ochozu věže Chrámu svatého Mikuláše v Lounech. Odměnou za výstup, spojený u částí lidí i s náročnějším výkonem a určitou dávkou statečnosti, je krásný výhled na město Louny s jeho historickým jádrem i na okolní kopce Středohoří. Věž chrámu, jedno z nejnavštěvovanějších lákadel pro lidi zblízka i zdaleka, v pátek 1. dubna zahájí hlavní letní turistickou sezonu.

O turistický provoz kostela a věže se stará město

Na ochoz věže je možné vylézt i v zimní části roku, ale v hlavní sezoně od jara do podzimu je příliv návštěvníků větší a otvírací doba delší. Kostel svatého Mikuláše, nejznámější a nejvýznamnější památka Loun a jeden z hlavních symbolů města, patří římskokatolické církvi. Ta ovšem dobře spolupracuje s městem a o turistický provoz včetně prohlídek památky a výstupů na věž se stará městské informační centrum pro turisty, zkráceně označované jako „íčko“. V jeho kanceláři na Mírovém náměstí se registrují návštěvníci města a další zájemci, kteří chtějí vystoupit na věž k vyhlídce.

Loňská sezona byla negativně zasažena covidem, ale poslední rok před pandemií vystoupalo na věž 6,5 tisíce lidí

„Minulý rok, v roce 2021, vystoupalo na věž chrámu 3319 návštěvníků. Ale pozor: toto číslo není úplně dobře vypovídající o obvyklé návštěvnosti, protože loňská sezona byla velmi ovlivněna opatřeními kvůli covidové epidemii. Věž byla uzavřena skoro půl roku, od ledna až do závěru května,“ uvedla Dana Poštová, zástupkyně vedoucí Městského informačního centra v Lounech (MIC). Jak tedy vypadá obvyklá návštěvnost v letech, která nebyla nijak omezena žádným covidem ani jinými podobnými problémy? „Například rok 2019 byl poslední před pandemií. Tato sezona probíhala normálně a na věž chrámu za celý tento rok vystoupalo podle našich záznamů 6 535 lidí,“ upřesnila Dana Poštová na dotaz naší redakce.

Kostel i věž jsou pro návštěvníky otevřeny od úterý do neděle

Od dubna do konce září budou nyní kostel k prohlídkám i věž k vyhlídkám otevřeny od úterý do neděle vždy od 13 do 17 hodin. „Od června do září pořádáme ještě také večerní výstupy na věž už při stmívání či soumraku a ty jsou také u návštěvníků vždy oblíbené. Probíhají vždy první pátek v měsíci,“ uvedla Dana Poštová.

Možnost 3D prohlídky je na internetu, děti letos dostanou také nový komiks o stavbě chrámu

Mikulášův chrám s věží je kromě své bohaté historie a kultury spojen i s některými prvky modernější doby. Na webu ze stránky louny.eu mohou zájemci přejít na odkaz, kde si užijí vyhlídku z věže i prohlídku interiéru kostela „na dálku“ – tedy elektronicky díky novým 3D technologiím. „Tuto 3D prohlídku připravil Tomáš Bartusek z firmy Panoramas,“ upřesnila Dana Poštová. Pro malé návštěvníky kostela a věže bude jako letošní novinka připraven také komiks s příběhem o stavbě chrámu před zhruba pěti sty roky. „Dvanáctistránkový komiks bude pro děti zdarma. Připravil ho Jan Petržilka. Původně vycházel na pokračování v informačním a zpravodajském magazínu města ZLoun a měl úspěch, teď bude k dispozici po malých úpravách v klasické listovací podobě,“ doplnila Denisa Hart, vedoucí MIC Louny.

(snímek nahoře: Chrám svatého Mikuláše – nejvýznamnější památka v Lounech a typický symbol a dominanta města na Ohři. Foto Vladimír Mládek, zdroj Městské informační centrum Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Mikulášův chrám, nejznámější památka Loun. V sobotu znovu symbolicky začne jeho stavba

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Jeník z Veltěž přinesl do Loun ovčí kůže s blechami, maminka zemřela na mor