Skatepark stál několik milionů. Pak ale rušil sousedy a teď leží ve stodole

Podbořany – Před patnácti lety, v říjnu 2008, se v Podbořanech v areálu Tatranu otevíral nový skatepark. Tehdy výstavba stála asi devět milionů korun, součástí investice však nebyla jen plocha pro skateboardisty, ale i vytvoření okolních nových kurtů pro tenis či nohejbal. Za dalších sedm let už bylo zase všechno jinak: město skatepark zrušilo. Jeho vybavení podle slov tajemníka radnice putovalo „do stodoly“, kde se vyskytuje dosud.

Skatepark lidi ruší, a tak se zruší

V Podbořanech tehdy existoval i sportovní skate klub, který se věnoval sportu oblíbenému hlavně u dětí a dospívající mládeže. Jeho členové jezdili na skateboardech a in-line bruslích a užívali si nového sportoviště. Jenže toto ježdění na plechových rampách a drahách je také dost hlučné, a tak si na každodenní provoz nového areálu brzy začali stěžovat majitelé rodinných domů v sousedství Tatranu. Mladí sportovci je rušili svou jízdou, skákáním, nárazy, odrazy a podobnými prvky při jejich odpočinku na zahradách nebo i v domech. Stížností přibývalo a zastupitelé v Podbořanech nakonec skatepark v roce 2015 zrušili. Původně se hovořilo o tom, že město bude pro jeho vytvoření hledat nové náhradní místo, ale nikde jinde zatím toto sportoviště obnoveno nebylo. Bruslaři a děti se skateboardem (ale i třeba koly či koloběžkami) se mohou chodit „projet“ aspoň na sportovní asfaltový ovál na piknikové louce mezi Podbořany a Hlubany, který město nechalo vybudovat v létě 2020. Tato investice stála kolem tří milionů korun, součástí je i osvětlení „oválu“ o délce asi 400 metrů.

Přivítáme jakékoli nápady na nové místo, říká tajemník

Rampy, překážky a další prvky z původního skateparku však zatím stále leží ve skladišti a nikdo je nevyužívá. I když od zrušení tohoto sportoviště uplynulo už osm let, stále i dnes se najdou jeho příznivci, kteří si na něj občas vzpomenou. „Proč není ve městě skatepark?“ položil dotaz letos v červnu jeden z obyvatel přímo na webových stránkách podbořanské radnice. „Skatepark byl několik let na Tatranu, ale provoz byl hlučný a sousedé si na něj stále stěžovali. Teď je jeho vybavení složené ve stodole. Hledáme vhodné místo, kde by po obnovení nerušil lidi v okolí. Rádi přivítáme jakékoli nápady, kam by se dal skatepark v Podbořanech umístit,“ odpověděl na tento dotaz Martin Gutzer, tajemník Městského úřadu Podbořany.

Varianta u koupaliště zatím neklapla

Hledání tohoto nového místa ovšem trvá v Podbořanech už osm let. Zatím nepřineslo žádný praktický výsledek a skatepark je pořád „ve stodole“. V některých úvahách se objevovala možnost využít některou volnou louku v blízkosti koupaliště, například někde tam, kde bývají zimní bitvy rytířů. Ani tato varianta však zatím „neklapla“. Zájemci o skateboarding nebo i parkour a podobné sporty tak musí v Podbořanech zatím dál jen čekat, jestli se pro ně nějaká vhodná plocha někde objeví a jejich rampy a dráhy se dostanou zase ven na denní světlo.

Z původního místa je dopravní hřiště pro děti

A co se stalo s plochou po původním „skateparku“? Město pro ni našlo docela zajímavé využití. V roce 2021 na ní nechalo instalovat značky, bílé čáry a pro děti z mateřských a základních škol zřídilo cvičné dopravní hřiště. Děti se tam učí pravidlům silničního provozu, nejčastěji při tom jezdí na kolech nebo na koloběžkách.

ČTĚTE TAKÉ: Kola, přilby a jdeme cvičit pravidla! Děti v Podbořanech mohou využívat nové dopravní hřiště

ČTĚTE TAKÉ: Obří hrací kostky nebo karty. V Podbořanech vzniklo nové dětské hřiště, největší ve městě, a má zajímavou podobu

ČTĚTE TAKÉ: Šťastný konec: zmatené vystrašené štěně běhalo na okraji Podbořan. Teď už má nový domov u rodiny ve Vroutku

(na snímcích: rampy pro skateboardisty a hned za nimi zahrádky rodinných domů – tahle kombinace nešla v Podbořanech dohromady, a tak město skatepark zrušilo „na neurčito“. Dole je cvičné dopravní hřiště pro děti, vytvořené na stejném místě v roce 2021. Foto město Podbořany)