Poškozený most v Postoloprtech: auta musí čekat u semaforů už skoro pět let

Postoloprty – Oprava historického městu přes Ohři v Postoloprtech, přes nějž vede výjezd z města směrem na Březno a Zeměchy, začne až příští rok. Na mostě jsou přitom problémy již od roku 2019 a skoro pět let již na něm platí dopravní omezení; jezdí se po něm jen kyvadlově a provoz řídí semafor.

Oprava měla původně začít v létě, ale termín se posouvá

Podle původního vyjádření starosty města měla začít nutná oprava už letos v létě. Nyní na podzim ale rada města rozhodla o odsunutí termínu oprav až na příští rok. „Termín realizace se posune až na rok 2024, a to kvůli zdržení při doplňování stavebního povolení,“ vyplývá z usnesení rady města Postoloprt. Radní zároveň na konci října uložili odboru rozvoje města radnice, aby do konce letošního roku zveřejnil informace a podmínky o veřejné zakázce na opravu mostu, jejímž prostřednictvím pak bude město hledat odbornou firmu, která most opraví.

Náklady se odhadují na 10 milionů

Most je ve zhoršeném technickém stavu od roku 2019, náklady na opravu se zatím odhadují kolem 10 milionů korun. Projekt na opravu mostu vypracovala firma Pontex sídlící v Praze, která se na dopravní stavby a z nich především právě mosty specializuje. „Most má špatný stav křídel, do kterých zatéká, vznikají tam dutiny a trhliny, vypadávají kameny tvořící zdivo. Prokázala to odborná prohlídka už v roce 2019, pak bylo nutné provoz na mostě omezit, aby objekt byl méně zatížen, než se opraví. Kyvadlový provoz kvůli bezpečnosti určil i dopravní inspektorát policie,“ vysvětlil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora již letos na jaře.

Omezení budou platit ještě řadu měsíců

Ve skutečnosti jsou na místě vlastně mosty dva – jeden přes hlavní koryto Ohře a na něj navazuje druhý inundační (záplavový), vybudovaný blíže k městu v prostoru pod zámkem. Kyvadlový provoz a čekání u semaforů na mostech bude nyní v Postoloprtech pokračovat ještě řadu měsíců. Teprve až opravy skončí, až poté bude možné po mostech zase začít jezdit plynule v obou směrech a bez omezení.

(na snímku nahoře: cesta po historickém mostě v Postoloprtech. Na řidiče tam už skoro pět let čeká semafor a často musí stát na červenou, než projedou kolegové v protisměru a vozovka se uvolní. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Provoz na poškozeném mostě už tři roky řídí semafor. Oprava by měla začít letos v létě

ČTĚTE TAKÉ: Stometrová stěna bude chránit Postoloprty před hlukem, krajský úřad povolil stavbu

ČTĚTE TAKÉ: Co bude dál s budovou po bývalém DDM? Veterináři do ní nepůjdou, město teď hledá jiné možnosti