Ve Dvořákově ulici v Žatci se během ledna změní pravidla pro parkování

Žatec – Ve Dvořákově ulici v Žatci, kde je například divadlo, základní škola, domy i několik obchodů, se budou měnit pravidla pro parkování i průjezd v oblasti, přibude také řada nových dopravních značek. Rozhodl o tom na začátku nového roku odbor dopravně správních agend Městského úřadu Žatec, který k situaci tento týden vydal veřejnou vyhlášku. Nová pravidla v místě začnou platit za patnáct dní od vydání vyhlášky, tedy od 19. ledna.

Změny vyplynuly i z debaty s obyvateli

O změny požádalo loni v listopadu město Žatec, jehož představitelé o nich předtím diskutovali i na veřejném setkání s obyvateli Dvořákovy ulice, kteří žádali o zlepšení situace s parkováním v jejich lokalitě. Později všechny nové návrhy odsouhlasil i Dopravní inspektorát Policie ČR v Lounech. Odbor dopravně správních agend věc posuzoval jako pověřený správní orgán pro dopravu a bezpečnost při provozu.

Úzká ulice bývá často ucpaná a hůř průjezdná

„Cílem bylo zajistit lepší průjezdnost ulice a organizaci parkování. V současnosti je parkování v místě živelné, řidiči nedodržují obecná pravidla o silničním provozu, ulice je pak často ucpaná, nemohou se do ní dostat například větší vozidla se zásobováním pro prodejny, vozidla pro odvoz odpadu, stejně tak v prostoru u divadla často nemohou vůbec zaparkovat hosté, kteří tam přijíždějí třeba jako umělci na svá vystoupení,“ popsal některé problémy Jiří Dobruský, vedoucí uvedeného odboru, v textu nové vyhlášky.

Přibudou nové značky i značení na vozovce

Ve Dvořákově ulici se tak objeví nové vodorovné i svislé dopravní značení a značky. Půjde například o zákazy stání, zákazy zastavení, některé plochy budou vyhrazeny například jen pro parkování vozidel pracovníků divadla a jeho účinkujících, některé pro osoby tělesně postižené (například u školy, která působí hlavně v oblasti speciální pedagogiky), jiné zase pro zásobování obchodů s platností jen v době jejich provozní doby.

Uvažuje se i o možnosti placeného parkování

Vyznačení změn a instalace nových značek ve Dvořákově ulici proběhne během následujících dvou týdnů a od 19. ledna už by všechny změny měly začít platit. Pro budoucnost se v této lokalitě uvažuje i o možném zavedení placeného parkování pomocí parkovacích automatů. Lidé s trvalým bydlištěm v ulici by měli „rezidenční karty“ a za parkování by platit nemuseli. O placeném parkování však vedení města ještě definitivně nerozhodlo, záměr se bude ještě znovu posuzovat a upřesňovat.

(na snímku nahoře: úzká Dvořákova ulice v Žatci má tvar písmene U, vzadu je výjezd ve směru do náměstí Svobody. Teď se v ní budou měnit pravidla po parkování. Foto Mapy.cz)