Vítězem voleb je koalice Spolu. Okres Louny bude mít hned dva poslance – Pavla Růžičku a Michala Kučeru
Okres Louny, Ústecký kraj, ČR – Koalice SPOLU, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, dostala od lidí v ČR nejvíce hlasů v uplynulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Hlasovalo pro ni 27,79 % voličů. Druhé v pořadí jen s minimálním odstupem skončilo hnutí ANO 2011, pro jehož kandidáty hlasovalo 27,12 % lidí.
V Ústeckém kraji jasně vyhrálo ANO, na celostátní úrovni bylo těsně druhé
V Ústeckém kraji byla situace opačná – obě strany si prohodily pořadí a ANO v našem regionu zvítězilo s drtivým náskokem. Od voličů v Ústeckém kraji dostalo 35,6 % hlasů, zatímco koalice SPOLU posbírala 19,8 % hlasů. Konečné výsledky zveřejnil Český statistický úřad v sobotu večer kolem 22.30 hodin. Sčítání hlasů zejména na celostátní úrovni mělo do posledních chvil napínavý průběh, ANO prakticky celé odpoledne vedlo, ale SPOLU stahovalo jeho náskok, až se po 18. hodině a po sečtení přibližně 97 % okrsků poprvé vyhouplo na první místo. Rozdíl mezi oběma subjekty v absolutních číslech byl jen kolem 35 tisíc hlasů (pro SPOLU hlasovalo 1 493 000 a pro ANO 1 458 000 lidí).
Z okresu Louny jsou ve Sněmovně dva poslanci – Pavel Růžička z Postoloprt a Michal Kučera z Loun
Konečné výsledky v podobě čísel zveřejnil ČSÚ v sobotu ve 22.30 hodin. Ve 23.15 potvrdil i jména nově zvolených poslanců. Z nich vyplývá, že do Sněmovny se dostali Pavel Růžička z ANO, žijící v Postoloprtech, i Michal Kučera z koalice SPOLU, který bydlí v Lounech. Oba se v politice pohybují už několik let a oba si v minulosti mandát poslance už jednou vyzkoušeli. Od roku 1990 je to úplně poprvé v novodobé historii, kdy okres Louny ve stejném volebním období bude mít ve Sněmovně hned dva poslance „najednou“. Celkem je ve Sněmovně 200 poslanců a z nich je 14 zvoleno za Ústecký kraj.
Více než třicet let po sametové revoluci musí komunisté poprvé vyklidit Sněmovnu
Do Sněmovny se kromě lidí z ANO a SPOLU dál dostali už jen kandidáti za koalici Piráti a Starostové (15,6 %) a SPD (9,6 %). Po řadě let naopak budou muset poslanecké lavice opustit levicové strany, které v ní tradičně působily – ČSSD a KSČM. Letošní volby, prezentované často až trochu přehnaně jako „referendum o Babišovi“, tedy budou v rámci historie dost „památné“ hlavně i tím, že komunisté na základě výsledků svobodného hlasování voličů poprvé od roku 1990 vypadli z pozic v nejvyšší politice, po čemž mnoho lidí volalo hned po sametové revoluci, ale tento výsledek přišel až po více než třiceti letech.
První odhady o složení nové vlády: SPOLU + PIR-STAN
Jak bude vypadat podoba nové vlády? Záležet bude na povolebním vyjednávání a následné dohodě mezi subjekty, které se dostaly do Sněmovny. Kdo sestaví politický tým ministrů, který dostane důvěru od většiny zvolených poslanců, ten bude moci vládnout. Podle prvních odhadů politologů je nejpravděpodobnějším scénářem, že vládu by podle nich měly vytvořit SPOLU a PIR-STAN, které dají dohromady potřebnou většinu. Povolební jednání ale každopádně teprve začnou, jednotlivé dílčí situace, detaily a varianty se ještě mohou a určitě i budou proměňovat.
Zájem voličů patřil k nejvyšším za posledních pět let
Zájem lidí byl nejvyšší ze všech voleb za posledních minimálně pět let, svůj hlas přišlo odevzdat 65,4 % voličů. Taková účast byla srovnatelná jen s druhým kolem volby prezidenta v roce 2018, jinak při ostatních hlasováních je zájem výrazně nižší. Například při senátních, krajských, komunálních nebo evropských volbách poslední roky volí jen maximálně 20-40 % lidí.
(ilustrační foto nahoře: Libor Želinský)