Záchrana zámku v Postoloprtech: město v pondělí převezme klíče od svého nového majetku a může začít pečovat o památku

Postoloprty – Zástupci města Postoloprt se po neděli definitivně ujmou nového náročného úkolu, který před městem stojí: od zástupců předchozího vlastníka převezmou klíče a dokumentaci k objektu barokního zámku z počátku 17. století. Ten je sice národní kulturní památkou, ale je značně zchátralý a bude potřebovat vysoké investice, odhadované na desítky až stovky milionů korun, vedoucí k opravě a záchraně památky. Po nabídce původního vlastníka, který o zámek dlouhá léta kromě nejnutnějšího zabezpečení proti vstupu nepovolaných osob prakticky vůbec nepečoval, se zastupitelstvo v Postoloprtech letos rozhodlo památku koupit do vlastnictví města za dohodnutou cenu 13,2 milionu korun.

Pro zámek se nyní vyrábějí i nová vrata

K předání klíčů od zámku a dalších dokumentů by mělo dojít v pondělí 18. října. Informoval o tom starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. „Zástupci firmy přijedou do Postoloprt a předají nám klíče a další věci související se zámkem a převodem jeho vlastnictví,“ uvedl starosta. Poslední věcí, kterou pro zámek ještě zaplatí původní vlastník, jsou nová vrata. „Jejich výrobu totiž zadal dřívější majitel už v roce 2020 i na základě jednání s památkáři. Vrata se v současnosti dokončují a lakují v truhlářství v Rožmitálu pod Třemšínem. K jejich osazení dojde později, termín s truhlářstvím a dalšími potřebnými řemeslníky už dohodne přímo město,“ sdělil jednu ze zajímavostí starosta. Místo pro budoucí vrata je v současnosti zazděné, leží u zámecké kašny pod balkónem na zadní straně zámku směrem od příjezdu od Března, doplnil starosta na dotaz naší redakce.

První nabídku dostalo město loni v říjnu

První nabídku na možné odkoupení zámku dostalo město Postoloprty od společnosti Castello Postoloprty, která má italské vlastníky, v říjnu 2020. Rada města i jeho zastupitelé posuzovali nabídku, celý záměr i související závazky pro město několik měsíců, radnice si objednala i vypracování znaleckého posudku o stavu památky a její adekvátní ceně. Zastupitelstvo potom nejprve předběžně v červnu a následně už závazně v srpnu potvrdilo záměr města koupit zámek do jeho vlastnictví. V září radnice odeslala peníze jako dohodnutou kupní cenu na účet původních majitelů zámku, zároveň probíhal přepis záznamů o vlastnictví na katastrálních úřadech. Nyní v pondělí zástupci města převezmou klíče a skoro rok po první nabídce se definitivně ujmou nově nabytých vlastnických práv a péče o zámek.

Plány města: nejdřív sanace, pak postupná rekonstrukce

Jaké plány a představy město má o dalším vývoji kolem zámku? Jak chce o něj pečovat a k čemu ho chce využívat? „„Městu už patří přilehlá zámecká zahrada a má zájem získat do vlastnictví také tento památkově chráněný objekt a postupně z něj vybudovat důstojnou dominantu města a zachránit historickou památku pro příští generace obyvatel Postoloprt. Záměrem je v první fázi provést základní sanaci stavby zámku a její zakonzervování, aby nedocházelo k dalšímu chátrání a devastaci. V dalším plánu je pak zámek postupně rekonstruovat, vrátit mu podobu reprezentativního sídla, zčásti ho zpřístupnit, oživit turistický ruch ve městě. V zámku může být kvalitní restaurace pro turisty, ale i prostory pro různé občanské spolky, pečovatelské a sociální služby, prostory pro partnery města, část může sloužit k bydlení,“ vyplývá z usnesení zastupitelstva, přijatého už na konci srpna.

(na snímku nahoře: zámek v Postoloprtech, stav v lednu 2021. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Definitivní potvrzení: město Postoloprty bude novým vlastníkem zámku. Starosta už podepsal kupní smlouvu

ČTĚTE TAKÉ: Koupě chátrajícího zámku byl krok správným směrem. Nabízím pomoc při jednání o záchraně a financích, říká Pavel Růžička, poslanec z Postoloprt

ČTĚTE TAKÉ: Pro chlapce z Rané, upoutaného na vozík, zbývá sehnat posledních dvacet tisíc korun. Ještě v srpnu to bylo 120 tisíc. Cyklisté a kamarádi z Postoloprt a okolí významně pomohli