Cyklisté se sejdou k dobročinné jízdě v Postoloprtech a budou se snažit pomoci Filipovi z Rané, který je upoután na vozík

Postoloprty – Cyklistickou vyjížďku pro všechny příznivce výletů na kole a rozumných dávek zdravého pohybu připravil na tuto sobotu (3.6.) občanský spolek Porta Apostolorum, sídlící v Postoloprtech a zabývající se kulturními, společenskými a dobročinnými aktivitami. Akce má název Tour de Prty, je otevřená pro širokou veřejnost a každý, kdo se jí zúčastní, zároveň pomůže handicapovaným dětem, konkrétně Filipu Ottovi z Rané, pro nějž členové spolku organizují pomoc už poněkolikáté.

Na výběr jsou trasy 19 nebo 40 km

Sraz účastníků je v sobotu dopoledne na Mírovém náměstí v Postoloprtech v prostoru u knihovny. Startuje každý individuálně v čase, jaký mu bude vyhovovat, i ve skupině, v jaké bude chtít, tedy například s rodinou, s kamarády, nebo třeba jen ve dvojici. Start bude probíhat od 9 do 11 hodin. Účastníci si podle své kondice nebo aktuální chuti budou moci vybrat ze dvou tras vyjížděk po okolí – jedna měří 19 a druhá 40 km. Na začátku obdrží všichni cyklisté mapku zvolené trasy a podle ní pak pojedou. Návrat na náměstí se očekává po obědě do 14 hodin.

Novinkou je doplňková krátká jízda zručnosti na náměstí pro mrňata

„Nejde o žádný závod, neplánujeme honit rekordy, neurčujeme pořadí. Je to kamarádská vyjížďka v příjemné atmosféře pro dobrou věc, každý jede svým tempem, jaké mu vyhovuje,“ vysvětlila Iveta Petřivalská z týmu pořadatelů. Podle ní je povinné mít na hlavě přilbu. Děti do 15 let se mohou jízdy zúčastnit jen v doprovodu rodičů nebo zákonných zástupců. Novinkou letošního ročníku bude také zábavná jízda zručnosti pro úplně nejmenší účastníky, například ještě v kočárcích nebo pak na odrážedlech, tříkolkách či koloběžkách. Ta bude jako doprovodná akce probíhat od 11 hodin na náměstí v Postoloprtech.

Celé startovné pořadatelé předají rodině chlapce na vozíku

Startovné ke hlavní jízdě činí 100 korun pro dospělé, děti platí jen 20 Kč. Celé vybrané startovné bude věnováno ve prospěch Filipa Otty, sedmnáctiletého chlapce, který bydlí v Rané a od narození se potýká s několika zdravotními hendikepy. Spolek Porta Apostolorum v minulosti už pomáhal organizovat sbírku na nákup speciálně upraveného auta pro rodinu tohoto chlapce, tak aby ho rodiče mohli převézt například na vyšetření k lékaři, na nákupy, aby se chlapec dostal na výlet jako jiné děti a podobně. Filip je odkázán na invalidní vozík, zároveň je ovšem chytrý, veselý, navštěvuje i speciální školu. „Tentokrát bychom chtěli rodičům pomoci s nákupem elektrického skútru pro Filipa, speciálně upraveného pro handicapované lidi, aby se mohl Filip venku lépe pohybovat a zvládl i výlety s delšími vycházkovými vzdálenostmi,“ vysvětlila Iveta Petřivalská.

Kdo se nemůže sobotní akce zúčastnit, může Filipovi pomoci i na dálku

Kdo se v sobotu nemůže dobročinné cyklistické vyjížďky zúčastnit, ale Filipovi by chtěl přesto pomoci, může svůj příspěvek jako „startovné“ poslat i na účet spolku. Číslo účtu je 273507149/0300, v.s. 03062023, do poznámky stačí napsat Startovné Tour de Prty. „Celý výtěžek potom předáme rodině Filipa. Děkujeme všem lidem, kteří pomohou pro dobrou věc,“ vzkazují pořadatelé.

(na snímku nahoře: účastníci dobročinné jízdy Tour de Prty při jednom z minulých ročníků. Výletu se může zúčastnit každý, kdo má rád rekreační cyklistiku. Foto Richard Petřivalský)

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Rodiče Filipa z Rané, upoutaného na vozík, potřebují k převozu syna speciální auto. Přátelé pro rodinu pořádají sbírku, pomoci může každý

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá věc se podařila. Filip z Rané už může jezdit ve speciálním autě, rodině pomohly desítky dárců

ČTĚTE TAKÉ: Z auta spadl nosič s jízdními koly, řidička druhého vozu z Loun těžce havarovala. Teď přišla poděkovat hasičům v Postoloprtech, kteří jí zachránili život