Hasiči v Nepomyšli pomáhají lidem v obci i v regionu už 150 let. Teď chystají velkou oslavu svého výročí

Nepomyšl – Hasiči v Nepomyšli pomáhají obyvatelům své obce i lidem v okolních regionech už 150 let. Sbor dobrovolných hasičů byl založen v dubnu 1873. Tradičně míval kolem sedmdesáti členů a podobný počet dobrovolných pomocníků pracuje ve sboru i dnes. Hasiči v Nepomyšli chystají velkou oslavu svého výročí pro veřejnost v závěru června na fotbalovém hřišti ve své obci s pestrým celodenním programem.

Sbor má přes 60 členů včetně dětí a mládeže

„Aktuálně má náš sbor 62 členů. Z nich 34 jsou děti a mládež do 18 let. V aktivní zásahové jednotce působí osm dospělých hasičů a mezi nimi jsou i dvě ženy,“ uvedl Petr Strunz, člen SDH Nepomyšl, který ve sboru působí také jako vedoucí mladých hasičů v dětském a mládežnickém věku.

Hořící autobus, vichřice ve Stebně…

Jaké byly nejdůležitější zásahy v poslední době? „Bylo to například uhašení linkového autobusu, který náhle začal hořet při jízdě v únoru 2022 nedaleko Nepomyšle. Pomáhali jsme také spolu s dalšími kolegy z jiných obcí při hašení většího požáru na skládce Vrbička v říjnu 2022. A v létě 2021 podobným způsobem pomáhalo mnoho hasičských sborů včetně našeho po přírodní katastrofě ve Stebně, kde prudká bouře a vichřice velmi poškodily asi třicet domů. To byly asi největší události za poslední dva tři roky, u kterých pracovali naši hasiči,“ uvedl velitel SDH Nepomyšl Vladimír Vázler.

Chystá se velká oslava na fotbalovém hřišti

Kromě pomoci při různých krizových situacích pečují průběžně hasiči v Nepomyšli také o rozvoj své obce, pomáhali například čistit kanalizaci, propustky, odstraňují stromy nebo větve spadlé při bouřích, zajišťují různé další technické práce, starají se i o údržbu fotbalového hřiště. Také pomáhají pořádat mnoho společenských akcí pro děti i dospělé, například čarodějnice, dětský den, mikulášský jarmark a podobně, teď připravují uvedenou velkou oslavu svého výročí.

Sbor hasičů v Nepomyšli vznikl na jaře 1873

„Oslavu jsme začali plánovat již před více než rokem. Už v roce 2021 jsme začali přes různé archivy hledat přesné datum založení sboru v Nepomyšli. Pátrali jsme v Plzni, Karlových Varech, Lounech i v Národním archivu v Praze. Nakonec jsme dostali fotokopie dokladů, které určují, že registrace sboru byla provedena 5. dubna 1873 včetně prvních stanov. Tehdy šlo o německý dobrovolný hasičský sbor v Nepomyšli,“ vysvětlil Petr Strunz, který sám jako hasič začínal u organizace v Lubenci a členem SDH v Nepomyšli je od roku 2018.

Poslední červnová sobota bude veselá

Oslava 150 let od založení spolku dobrovolných hasičů v Nepomyšli proběhne v sobotu 24. června. Začátek je ve 14 hodin, bohatý program potrvá až do půlnoci. Mezi hosty budou například Maxim Turbulenc, Davide Mattioli nebo Kabát Revival. K programu a přípravám slavností se ještě vrátíme v podrobnější pozvánce v příštích dnech.    (PR)

(na snímcích: hasiči z Nepomyšle se svými kamarády a kolegy z Očihova a vlajkou při jedné ze soutěží, pod tím je zimní fotka se slavnostním praporem krátce pro jeho vysvěcení v roce 2021. Dole je jedno z aut hasičů a nášivka se znakem. Foto SDH Nepomyšl)