Tuhé výkaly se dají sebrat, ale co s páchnoucí močí? Obyvatelka Loun upozornila na další problém, související s chovem psů

Louny – Patří psí moč také do kategorie výkalů stejně jako tuhé exkrementy? Obyvatelka Loun popsala problém, který také souvisí s chovem psů. Majitel sice po psech sbírá jejich lejna a tím plní povinnosti vyplývající z městské vyhlášky, ale psi při venčení, které probíhá většinou stále na stejných místech, pořád také močí. Moč ze země už sebrat nejde, a jak se při opakovaných úkonech ve stejných lokalitách hromadí, sílí i její zápach, který pak obtěžuje lidi v okolí.

Zápach v teplých dnech velmi obtěžuje

„Majitel psů, který je chodí venčit do blízkosti našich oken, výkaly sbírá. Problémem je ale ještě také moč. V trávě už jsou od ní i vypálená místa. Zápach ze psí moči je zvláště v teplejších dnech značně obtěžující. Přitom na plochách u domu máme umístěnou značku s jasným nápisem i obrázkem – Zákaz venčení psů. Co se míní výkalem v městské vyhlášce? Je to pouze stolice, nebo i moč?“ ptala se Miroslava Hamplová z Loun a dotaz poslala pracovníkům radnice. Podle vyhlášky města musí chovatelé při venčení i jiném pohybu se psy v ulicích, parcích i jiných veřejných prostranstvích vždy uklidit výkaly neprodleně poté, jakmile jejich zvíře vykoná svou potřebu.

Výkal je lejno i moč

Podle názoru Romana Vika z odboru správy majetku lounské radnice pod pojem výkal „spadá jak tuhý exkrement, tak i moč,“ jak uvedl v odpovědi obyvatelce. „Pokud tedy majitel venčí svého psa v prostoru se značkou zákaz venčení psů a nechá ho tam močit, lze to považovat za přestupek a znečištění veřejného prostranství. Tyto přestupky může řešit, dokumentovat a postihovat městská policie. Problémy kolem venčení psů, úklidu exkrementů, ale i zápachu moči jsou celorepublikové, lze je účinně řešit asi jen vzájemnou tolerancí a slušností mezi občany – pejskaři,“ sdělil Roman Vik.

Mimořádný úklid exkrementů po zimě stál 30 tisíc

V Lounech je v evidenci radnice přihlášeno kolem dvou tisíc psů. I když většina chovatelů se snaží vyhovět městské vyhlášce a exkrementy po psech uklízí, i tak mnoho výkalů v ulicích, na chodnících a v parcích zůstává a město je musí následně čistit na své náklady. Problém je větší hlavně v zimě, kdy se lidem výkaly při případné sněhové pokrývce hůře sbírají. Například letos na začátku března zorganizovalo město po zimě mimořádný sběr psích exkrementů z chodníků. Technická správa města na tom pracovala několik dní, pro sběr a čištění má i speciální stroj. Město jen za tento jeden úklid zaplatilo přibližně 30 tisíc korun, informovala už v březnu Kateřina Švobová z lounské radnice.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Dočkáme se nákupního centra v Lounech? Jeden z občanů se ptal už podruhé. Na požadavku města to ale nezáleží, uvádí radnice

ČTĚTE TAKÉ: Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

ČTĚTE TAKÉ: Bunkry v Lounech se dostanou i do knížky. Město přispělo na její vydání