Města ruší velké letní slavnosti a podpoří více akcí pro menší počty lidí. V Postoloprtech chtějí začít už v červenci

Postoloprty, Louny, Žatec – Klasická Dočesná letos v Žatci už podruhé nebude, tradiční Vábení v Lounech se rovněž ruší. Radnice už s předstihem oznámily, že kvůli přetrvávajícímu riziku šíření koronaviru nebudou pořádat velké městské slavnosti s účastí kolem dvaceti tisíc návštěvníků. Města pro jistotu raději dají přednost jinému modelu – uspořádat více setkání ve více různých termínech, ale s nižšími počty návštěvníků.

Květen a červen reálné nejsou, ale pevně doufáme v červenec

A ke stejnému principu se hlásí i město Postoloprty, kde tradiční městské slavnosti v rámci okresu Louny začínaly vždy jako první v roce. Řadu let probíhaly v květnu a od roku 2019 byly přesunuty na červen. Nebýt koronaviru, už by teď byly skoro „za rohem“. „Stejně jako loni ale budeme nuceni akci odložit, takže v květnu ani červnu s ohledem na doznívající vlnu pandemie a souvisejících opatření ještě žádné kulturní akce venku pro veřejnost v Postoloprtech dělat nebudeme. Podobně jako v Lounech či Žatci plánujeme i my nepořádat jedny velké hromadné slavnosti, ale chceme nabídku rozdělit na více termínů a menších akcí. A pevně doufáme, že bychom s nimi mohli začít už v červenci,“ uvedl na dotaz naší redakce Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty.

Hudební festivaly, letní kino, dětské odpoledne…

Různé kulturní akce pod širým nebem by podle něj probíhaly od července do září, vždy alespoň jednou za dva týdny, nejčastěji v zámecké zahradě. „Jenom na samotný červenec už teď máme v plánu dva hudební festivaly, čtyři dny promítání letního kinematografu, zábavné odpoledne pro děti,“ popsal Pavel Panenka. Podobné události se připravují až do září, přiřadilo by se k nim i divadlo nebo také například hudební festival Musica Apostolorum v prostorách kostela.

Loni byly slavnosti na jaře odloženy a na podzim zcela zrušeny

V minulém roce rovněž kvůli jarní a potom i podzimní vlně epidemie Covid-19 po dlouhých letech Postoloprtské městské slavnosti vůbec neproběhly.  Nejprve je pořadatelé odložili z června na konec září, a potom je při podzimním zpřísnění vládních opatření zrušili úplně.  „Věřím, že letos už dostaneme šanci nabídku kultury a zábavy pro lidi v Postoloprtech uspořádat,“ dodal Pavel Panenka.

V Žatci rozdělí město na příspěvcích pořadatelům milion a v Lounech 650 tisíc

Radnice v Žatci oznámila zrušení letošního ročníku Dočesné s předstihem už v březnu, lounská radnice se přidala se zastavením Vábení v dubnu. V Žatci místo klasické Dočesné bude v srpnu a září stejně jako loni probíhat více drobnějších akcí pod jednotnou hlavičkou Dočesná jinak, v Lounech budou mít události „zastřešující název“ Lounské kulturní léto. Města nabídla pořadatelům finanční příspěvek na uspořádání akcí; žatecká radnice takto rozdělí jeden milion korun, v Lounech to bude 650 tisíc.

(Snímek nahoře: průvod v ulicích Postoloprt při slavnostech v květnu 2018. Foto: Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Město zrušilo Postoloprtské slavnosti už podruhé – i v novém náhradním termínu

ČTĚTE TAKÉ: 700 let od první písemné zmínky se letos už slavit nebude. Epidemie změnila plány

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt