U řeky v Žatci je zaseklé auto už dva měsíce. Odtah a úklid začnou nejdříve zřejmě až v květnu

Žatec – Ve svahu na břehu Ohře v Žatci, „zapíchnutý“ mezi stromy, trčí už dva měsíce vrak bílého osobního auta. Je to pozůstatek honičky ze závěru února mezi policejní hlídkou a řidičem, který tehdy policii ujížděl. Vůz po jednom z manévrů havaroval u řeky ve svahu pod mostem u hlavního nádraží. Policisté muže po nehodě zadrželi a vrak na místě od té doby řadu týdnů čeká, co se s ním bude dít dál. Autu v současnosti po delší době odstávky už chybějí i některá kola, vybavení interiéru, skla v oknech, opodál se válí další nepořádek.

Kolem vraku chodí lidé na procházky či vyjížďky na kolech

V blízkosti místa s opuštěným autem a rozházenými věcmi v okolí vede cyklostezka, řada rodin s dětmi tam chodí na procházky. Mnozí lidé nepořádek v přírodě u řeky logicky kritizují. Co tedy bude s vozem dál? Zajistí někdo jeho odtah a úklid?

Policie se úklidem zabývat nebude

Policie se úklidem zabývat nebude, protože vozidlo nepřekáží provozu na komunikacích a policisté vrak už ani nepotřebují k dalšímu vyšetřování, sdělila už na začátku dubna mluvčí Policie ČR pro okresy Louny a Chomutov Miroslava Glogovská. Práce kolem zorganizování úklidu vraku tak zůstane na Městském úřadu Žatec, jeho úseku pro životní prostředí.

Radnice postupuje podle zákona, více informací nechce sdělovat

Žatecká radnice k dotazům z naší redakce odpověděla jen velmi stručně. „V uvedené věci postupujeme podle lhůt a zákona 542/2020 o výrobcích s ukončenou životností.  Bližší informace nemůžeme poskytnout,“ uvedla Kateřina Frýdová, vedoucí oddělení životního prostředí Městského úřadu Žatec.

Zákon určuje měsíční lhůtu pro zveřejnění výzvy majiteli k odstranění

Uvedený zákon obsahuje pasáž o odstavených nepojízdných vozidlech. Podle jeho znění daný obecní úřad při zjištění odstaveného vraku musí vyzvat vlastníka veřejnou vyhláškou k jeho odstranění. Výzva je zveřejněná jeden měsíc na úřední desce. Teprve po uplynutí této doby, pokud vlastník vrak z veřejného prostranství neodstraní a nepředá k likvidaci, zajistí odtah a likvidaci obec či město. Náklady pak může dodatečně vymáhat po majiteli vozu. Ten by je nemusel platit pouze v případě, že prokáže, že vůz mu byl předtím odcizen.

Město vydalo vyhlášku s výzvou 31. března

Podle našeho zjištění radnice v Žatci veřejnou vyhlášku s výzvou k odstranění vraku už vydala. Vyhlášku podepsal vedoucí odboru stavebního a vyvlastňovacího úřadu a životního prostředí Tomáš Trávníček. Město ji vydalo 31. března a v textu se uvádí, že majitel má odstranit havarovaný vůz do třiceti dnů, tedy do konce dubna.

Odtah proběhne zřejmě v květnu, vůz by měl být vyproštěn za půl hodiny

Z toho vyplývá, že radnice přistoupí k odtahu vozu od řeky nejdříve během května. Obrátit se může klidně třeba na odtahovou službu, která zajímavou shodou okolností sídlí jen malý kousíček od místa, kde vrak leží. Majitelem odtahovky je Ivan Kubeš, sídlo firmy i se vším potřebným technickým vybavením má jen asi 150 metrů daleko. „Zatím se na mě nikdo z radnice v této věci ještě neobrátil. O havarovaném autě zde blízko u nás na břehu Ohře samozřejmě vím. Pokud bude město chtít a osloví mě, rádi s odtahem, vyproštěním a úklidem pomůžeme. Celý zásah bychom měli hotový tak přibližně za dvacet až třicet minut,“ uvedl na dotaz naší redakce Ivan Kubeš.

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci u výjezdu na Most začne vznikat provizorní kruhová křižovatka. Město se bude snažit, aby zůstala natrvalo

ČTĚTE TAKÉ: V Libočanech se chystá velká výměna železničního mostu přes Ohři za 155 milionů korun. Práce začnou v srpnu

(na snímcích: místo s vrakem auta na pravém břehu Ohře v Žatci)